Článek
Jakým směrem se vydá Česko po zvolení staronového prezidenta Miloše Zemana? Téma pro dva hosty, kteří mají zkušenost s diplomacií - a zároveň je rozdělují názory na znovuzvolenou hlavu státu. Pozvání přijali bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, který byl v sobotu i ve štábu Miloše Zemana, a někdejší velvyslanec a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.
Světová média se shodují v závěru, že v prezidentských volbách v České republice, v nichž zvítězila dosavadní hlava státu Miloš Zeman, vyhrál populismus a proruské směřování země.
O těsném vítězství „proruského a protiimigračního” politika referovalo zpravodajství BBC. Zemanovo vítězství považuje agentura Reuters za „tiché uznání Zemanova tvrdého postoje proti přistěhovalectví a jeho dvoření se Rusku a Číně”.
Agentura DPA konstatovala, že Zeman zvítězil s „protipřistěhovaleckou kampaní”. Podle ní šlo o „velmi emocionální volbu mezi politickým veteránem a akademickým outsiderem”. Agentura rovněž připomíná, že Zemanova předvolební kampaň byla postavena na protiimigrační rétorice a vyhranění se proti údajnému vítání migrantů podobnému tomu v Německu.
Americký list The New York Times napsal, že voliči rozhodli se přidržet Zemana i jeho populismu, který se často vyznačoval svou sžíravostí a cejchováním, což vedlo k nelibosti vůči muslimským přistěhovalcům a narušovalo vztah země ke spojencům na Západě.
Britský list Financial Times s odvoláním na analytiky uvádí, že především Zemanova větší politická zkušenost hrála klíčovou roli v jeho konečném vítězství. Další britský deník The Guardian označil výsledky českých voleb za vítězství pro protiimigrační a krajně pravicové síly v zemi, což může potenciálně obrátit českou politiku protizápadním směrem. Podle britského deníku The Daily Telegraph je Zemanovo vítězství „ránou pro Čechy, kteří doufali, že jejich země přijme proevropskou linii”.