Článek
S takovým obviněním podle AP přišlo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) v dosud nezveřejněné zprávě vypracované minulý týden. Čína údajně na začátku roku dramaticky posílila dovoz obličejových roušek a dalších ochranných pomůcek. Ve čtyřstránkovém dokumentu se píše, že čínští činitelé „záměrně utajovali závažnost“ zdravotnické hrozby před mezinárodním společenstvím. Peking prý zároveň navýšil dovoz a omezil vývoz zdravotnického materiálu, přičemž „popíral jakékoli restrikce exportu a zamlžoval obchodní data a odkládal jejich dodání“.
„Čína podle zprávy v lednu zvýšila import chirurgických roušek o 278 procent, chirurgických plášťů o 72 procent a chirurgických rukavic o 32 procent,“ uvádí web Politico, který se k obsahu analýzy DHS rovněž dostal. „Ve stejné době (Čína) srazila globální export řady lékařských výrobků: chirurgických rukavic o 48 procent, plicních ventilátorů o 45 procent, intubačních sad o 56 procent, teploměrů o 53 procent a bavlněných tamponů o 58 procent,“ pokračuje článek.
Podle DHS tyto výkyvy s 95procentní pravděpodobností nejsou v mezích běžné obchodní praxe, přičemž závěr je takový, že Peking zatajoval důležité informace, aby mohl v zahraničí nakupovat klíčové výrobky.
Podle údajů Světové obchodní organizace (WTO) export roušek a dalších zdravotnických potřeb zakázalo nebo omezilo 80 zemí po celém světě, z nichž pouze 13 své jednání organizaci oznámilo, jak regule vyžadují. V rámci WTO nejsou vývozní zákazy a omezení obecně povoleny, ačkoli existují výjimky, které umožňují dočasná opatření zavést, např. když země vyhlásí nouzový stav. Evropská unie podle CNN omezila vývoz osobních ochranných prostředků 15. března, Indie zakázala vývoz ventilátorů a dezinfekčních prostředků 24. března.
Pompeo: Existují důkazy, že virus pochází z čínské laboratoře
Únik informací do médií přišel po řadě kritických výroků ze strany představitelů USA včetně prezidenta Donalda Trumpa na adresu počínání Číny v souvislosti s pandemií. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v neděli v televizním rozhovoru s ABC řekl, že Čína nese odpovědnost za rozšíření koronaviru a musí se za to zodpovídat.
„Mohu vám říci, že existuje značné množství důkazů, že to (koronavirus) přišlo z té laboratoře ve Wu-chanu,“ řekl Pompeo. „Nejlepší experti se zatím domnívají, že to bylo umělé. V tuto chvíli nemám důvod tomu nevěřit,“ doplnil. Moderátor Pompeovi později připomněl, že americké zpravodajské služby vydaly formální prohlášení v opačném smyslu, podle něhož vědeckým konsenzem je, že virus geneticky modifikován nebo vyroben nebyl. „To je pravda, s tím souhlasím,“ dodal poněkud rozpačitě Pompeo.
Důkazy však Pompeo v rámci televizního rozhovoru žádné neposkytl. Podle kritiků Trumpovy administrativy podobná vyjádření představují pouze snahu odvrátit pozornost od neadekvátního postupu amerických federálních úřadů v boji proti nákaze.
O propuknutí nákazy Peking informoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) 31. prosince 2019. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) o situaci zpravil 3. ledna 2020 a o pět dní později čínské úřady veřejně za původce nákazy označily nový typ koronaviru.
Čínské úřady však opakovaně zlehčovaly závažnost nákazy a umlčovaly hlasy doktorů, kteří před virem varovali. Některé chybné kroky čínské vlády jsou ovšem patrně výsledkem byrokratických překážek, přísné kontroly informací a práce jednotlivých úředníků, kteří se zdráhají svým nadřízeným sdělovat špatné zprávy. Rovněž neexistuje žádný veřejný důkaz, který by nekalé záměry Číny potvrzoval, poznamenává AP.