Článek
Diplomatický spor, který začal telefonátem zvoleného amerického prezidenta s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, pokračuje.
Tchajwanská prezidentka, která tvrdí, že v telefonátu pouze blahopřála Donaldu Trumpovi k vítězství, má v lednu letět do třech zemí Střední Ameriky. A podle některých spekulací se v rámci cesty sejde v New Yorku i s Trumpem - ještě před jeho inaugurací, která se koná 20. ledna. Ačkoli Trumpovi poradci tyto spekulace vyvrátili, Peking se možného setkání obává a apeluje na Washington, aby v zájmu americko-čínských vztahů úplně zakázal tchajwanské prezidentce vstup na americké území.
Čínské ministerstvo zahraničí k tomu v úterním prohlášení uvedlo: „Doufáme, že Spojené státy nedovolí Cchaj Jing-wen tranzit v New Yorku a nepošlou tak žádné špatné signály Tchajwancům, kteří usilují o nezávislost.” Podle něj je evidentní, proč se chce Cchaj, která je členkou Demokratické pokrokové strany prosazující nezávislost Tchaj-wanu, setkat s Trumpem.
Mluvčí americké diplomacie v reakci řekl, že povolování cesty přes USA tchajwanským vůdcům je „dlouhodobou americkou praxí, která je v souladu s neoficiálními vztahy USA s Tchaj-wanem".
Přesto znamenal telefonát Trumpa s Cchaj Jing-wen první přímý kontakt amerického úřadujícího či zvoleného prezidenta s vůdcem Tchaj-wanu od roku 1979, kdy USA přerušily s ostrovem oficiální diplomatické vztahy.
Čína neuznává autonomii Tchaj-wanu, který má od roku 1949 svou vlastní demokratickou vládu. Přesto ho Peking stále považuje za své teritorium a to samé očekává i od ostatních zemí. Čína od ostatních zemí požaduje, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.
Chinese MOFA reiterates One-China policy amid reports of Tsai Ing-wen’s plan NEWS >> https://t.co/Qvq55ExR3O #news… pic.twitter.com/aO9vqCURMe
— TubeNews en (@tubenewsen) December 7, 2016