Článek
Tolik kilometrů za hranice svého dočasného sídla na Lánském zámku už se prezident Miloš Zeman dlouho nevypravil. V první polovině února zavítal na slavnostní setkání prezidentů Visegrádské skupiny, které na poloostrově Hel na břehu Baltského moře hostil polský prezident Andrzej Duda.
Zeman se zúčastnil i videokonference zástupců států střední a východní Evropy a Číny v rámci takzvaného summitu 17+1. Na něm čínský prezident Si Ťin-pching využil nepříznivé situace, ve které se země EU kvůli nedostatku očkovacích vakcín nyní nacházejí. Oznámil, že Čína je připravena poskytnout státům ve střední a východní Evropě vakcíny proti covidu.
Nicméně v českých vládních kruzích vyvstaly pochybnosti: týká se čínská nabídka i České republiky? Ta otázka byla poměrně logická, protože vztahy mezi Prahou a Pekingem v posledním roce ochladly. Ať už kvůli kritice prezidenta Zemana za neuskutečněné investice v Česku, nebo kvůli cestě šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan.
Na jednání s náměstkem
Seznam Zprávy od dvou na sobě nezávislých zdrojů blízkých vládě zjistily, že po skončení summitu s Čínou si česká strana ověřovala, zda se proklamace čínského prezidenta týkají i České republiky.
Průběh byl následující: před několika dny s velvyslancem Čang Ťien-minem jednal náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.
Šlo o konzultaci, jakou ministerští náměstci s vyslanci cizích zemí pravidelně mívají. Podle zdrojů redakce oba muži procházeli závěry ze summitu 17+1 a náměstka Tlapu zajímalo, zda nabídka Si Ťin-pchinga s vakcinační pomoci platí pro všechny země v regionu. Vyslanec Pekingu potvrdil, že pokud by byl v tuzemsku o čínské vakcíny zájem, Si Ťin-pchingova nabídka pomoci se týká i Česka.
Černínský palác potvrdil, že k jednání náměstka Tlapy s velvyslancem Čang Ťien-minem došlo. Úřad ale zdůraznil, že se nijak neřešily dodávky či objednávky čínského očkování. Mělo jít o standardní diplomatickou záležitost.
„O dodávkách čínských vakcín aktuálně nevyjednáváme, protože nejsou certifikované ani agenturou EMA, ani nemáme zprávy, že by Česko některou z čínských vakcín mělo v dohledné době schvalovat k použití individuálně. Ministerstvo zahraničí podporuje společný postup EU zejména v otázce schvalování vakcín proti covidu-19. Náměstek Tlapa měl s čínským velvyslancem standardní pravidelné diplomatické jednání, které je z principu důvěrné, proto standardně průběh takových jednání nekomentujeme,“ sdělila Seznam Zprávám mluvčí Ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček potvrdil, že čínské vakcíny byly tématem čínského summitu v Polsku. „Mohu potvrdit, že prezident ČLR na summitu 17+1 nabídl spolupráci v oblasti vakcín. Více ale nebudeme toto téma nyní komentovat. Klíčové samozřejmě je, aby měla ČR dostatek vakcín,“ napsal Seznam Zprávám Ovčáček.
Přeplněné sklady?
Členské země Evropské unie se s nedostatkem vakcín potýkají kvůli zbrzděným dodávkám očkovacích dávek od výrobců Moderna, Pfizer/BioNTech či AstraZeneca od začátku nového roku. S přibývajícími týdny by se ale situace s dostupností vakcín měla zlepšit.
Podle původních propočtů očkovací strategie Ministerstva zdravotnictví by jen v květnu měla Česká republika získat 1,9 milionu dávek, v průběhu jara bychom tedy měli mít k dispozici až několik milionů ampulí. Je tedy pravděpodobné, že nynější objednávky čínských vakcín by už byly nadbytečné.
Ujišťování se českých úřadů nad nabídkou čínského prezidenta mohlo být spíše jen záložní variantou, kdyby došlo k nečekanému vývoji a dalšímu prodlení od evropských a amerických výrobců.
Čeští politici o čínské vakcíně začali více hovořit v únoru. Konkrétně exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula nedávno vyzdvihl čínskou vakcínu od výrobce Sinopharm. Zmínil příklad Srbska, které Prymula navštívil s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ještě coby jeho poradce.
Prymula zmínil, že v Srbsku se proočkovalo 500 tisíc dávek vakcíny od Sinopharmu. Premiér dodal, že čínská vakcína je v balkánské zemi oblíbená. Prymula jako poradce skončil poté, co z VIP tribuny sledoval fotbalový zápas Slavie a Leicesteru v Evropské lize. „Covid už nekomentuji. Odešel jsem,“ odpověděl nyní k dotazům Seznam Zpráv ohledně čínské vakcíny.
Zmíněná čínská vakcína, podobně jako například ruský Sputnik, není schválená Evropskou agenturou pro léčivé prostředky (EMA). Maďarsko jako první členský stát EU schválilo a nakoupilo čínskou vakcínu, avšak po vlastní ose – nedlouho poté, co nakoupilo i ruskou vakcínu Sputnik V.