Článek
„Karlovy Vary nejsou Cannes, nebudeme si nic namlouvat,“ říká Jiří Bartoška. „Možná ale právě proto má jinou atmosféru.“
Letošní zahraniční hvězdy většinou zůstaly déle, než je na festivalech obvyklé. Tim Robbins se dokonce představil se svojí kapelou. Další postřehy prezidenta festivalu si můžete pustit v úvodním videu.
Další rozhovory z Varů:
S Barrym Levinsonem
Rain Man se kdysi stal na Oscarech naprosto nečekaně absolutním vítězem. „Poprvé totiž někdo ve filmu promluvil o autismu,“ vzpomíná jeho režisér Barry Levinson v exkluzivním rozhovoru pro TV Seznam.
S Janem Svěrákem
Jeho výzva Pět vět možná připravila festival o sponzora, podle režiséra ale zachránila to podstatné. V Karlových Varech teď Jan Svěrák uvedl digitálně remasterovanou podobu Akumulátora 1, nejnavštěvovanějšího filmu roku 1994.
S Terrym Gilliamem
Filmu nejvíc ubližuje přílišná korektnost a nedostatek fantazie. Na svém posledním snímku Muž, který zabil Dona Quijota pracoval Terry Gilliam 27 let. Po uvedení v Cannes ho osobně představil na karlovarském festivalu.
S Richardem Linklaterem
Na festivalu v Karlových Varech se představil Richard Linklater, režisér oscarového Chlapectví. Snímek točil s jedním hercem 12 let. „Byl to v podstatě vedlejší projekt,“ říká režisér. „Už nikdy nezažiji takový klid na práci.“
S Timem Robbinsnem
Během zahajovacího ceremoniálu Tim Robbins pronesl řeč, kde zdůraznil, že každý den musíme bojovat za svobodu a lidská práva. Svůj proslov zasadil do kontextu stoletého výročí Československa i vzpomínky na rok 1968. V rozhovoru na červeném koberci se netajil kritikou amerického prezidenta Donalda Trumpa.