Článek
Bezpečnostní agentura Securitas má v Česku asi 3 000 zaměstnanců. Ještě začátkem března stovky z nich pracovaly jako ostraha v obchodních centrech. Zabraňovali krádežím, honili zloděje a hlídali bezpečí zákazníků. Jenže pak přišlo oznámení vlády a s ním spojené uzavření obchodů.
Pro 200 strážných z „mimopotravinových obchodů“ ze dne na den najednou nebyla práce - ale ne na dlouho. Fyzická ostraha byla totiž najednou potřeba jinde. A v daleko větším počtu.
„Ozvaly se například banky, které kvůli koronaviru potřebovaly více strážných. Musejí teď informovat zákazníky, dbát na rozestupy, snaží se uklidnit paniku, například když někdo v davu zakašle,“ říká Jan Peroutka, ředitel společnosti Securitas s tím, že o větší ostrahu se najednou hlásily i výrobní podniky, které výrobu úplně nezastavily, a potřebují tak minimalizovat riziko nákazy. A ozvaly se i nemocnice.
„Hned na začátku karantény vznikaly požadavky na měření teploty. Zpočátku jsme to nemohli uspokojit, protože jsme neměli k dispozici ochranné pomůcky. Už teď ale měříme teplotu na 40 místech včetně některých nemocnic, kterým nezbývají vlastní kapacity,“ dodává Peroutka.
Strážníci, kteří byli dosud zvyklí odhalovat zloděje, se najednou stali součástí boje proti koronaviru a bezpečnostních opatření Česka. A často v té úplně první linii. „Hlídáme objekty, kde chodili nakažení do práce, proto nevíme, kdy karanténa postihne i nás. Zatím jsou všichni naši zaměstnanci s negativními výsledky a nikdo v karanténě,“ dodává Peroutka s tím, že v jejich firmě propouštění rozhodně nehrozí. Zvýšené riziko a úkoly nad rámec běžné činnosti se firma snaží odměnit i finančně.
„Napříč celou formou čelíme výzvě motivovat zaměstnance, aby každý den vůbec dorazili do práce a nastoupili na směnu. Jsem za to na ně opravdu hrdý,“ říká Peroutka.
I tady je ale hlavním problémem kritický nedostatek ochranných pomůcek. Ten firma řeší prostřednictvím svých vlastních administrativních pracovníků. Ti šijí pro své kolegy roušky. Jen za minulý týden jich vyrobili stovky.
Kromě živých strážných firma nabízí i inteligentní kamerový systém. Ten teď po celé zemi hlásí daleko méně poplachů než dříve. Složitou situaci musí ale firma řešit při zásazích ve městech a vesnicích, které jsou izolované. Například v Litovli si musela vyjednat výjimku, aby se ke střeženému objektu vůz s ostrahou vůbec mohl dostat. A například v Uničově mohou jako fyzická ostraha působit pouze ti, kdo mají v uzavřené lokalitě trvalé bydliště.