Článek
Poslanec Lubomír Volný na svém facebookovém profilu uvedl, že se připravuje plán na diskreditaci experimentálního léku proti covid-19 s názvem ivermektin. Součástí spiknutí má být vražda několika pacientů, napsal bývalý člen SPD. Během několika hodin jeho příspěvek sdílely asi 4 tisíce lidí.
„Podle mých informací se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat. Jste-li jako lékař, lékařka, zdravotník, součástí tohoto plánu, NEDĚLEJTE TO!!! Ať už Vám vyhrožují čímkoliv!!! Nejste sám, nejste sama!!!“ napsal Volný v úterý na Facebooku.
Ivermektin je lék proti parazitům, který se typicky používá u zvířat. Některé nemocnice začaly tento lék experimentálně podávat pacientům s nemocí covid-19, ačkoliv v tuto chvíli není schválený Ministerstvem zdravotnictví ani Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
Podle policie se Volný mohl dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy. Poslance proto předvolá k podání vysvětlení, informovala redakci Seznam Zpráv policejní mluvčí Kateřina Rendlová.
„Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení,“ uvedla večer policie na Twitteru v reakci na Volného příspěvek.
Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných tr. činů (včetně vraždy) a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení. https://t.co/BQnTVbCkWw
— Policie ČR (@PolicieCZ) March 2, 2021
„Jestli tady pudeš, dostaneš flákanec“
Policie se nedávno na základě trestního oznámení zabývala potyčkou Volného ve Sněmovně, a to pro podezření z výtržnictví. Věc následně předala k přestupkovému řízení.
Konflikt se odehrál v lednu při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce.
Potom přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval, Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po strkanici a několika výhrůžkách Volný v doprovodu policejní ochranné služby opustil Sněmovnu.
Mandátový a imunitní výbor uložil Volnému kvůli lednové potyčce nejvyšší možný postih, a to ztrátu měsíčního platu ve výši 90 800 korun.
Volný a jeho kolega Marian Bojko v úterý opět neměli ve Sněmovně ochranu úst a nosu, předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) je podobně jako začátkem února vykázal z jednacího sálu.
Volný se stal poslancem v roce 2017 v dresu SPD, v březnu 2019 ale z hnutí vystoupil a stal se předsedou hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty.