Článek
Bývalý šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey se při objasňování skandálu kolem úřední pošty někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonové „jasně a dramaticky“ odchýlil od pravidel úřadu, ale prezidentské volby v roce 2016 záměrně ovlivnit nechtěl. Uvádí to závěrečná zpráva generální inspekce amerického ministerstva spravedlnosti, o níž dnes informovala agentura Bloomberg. Vyšetřovatelé označili rozhodnutí bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho za nesprávné posouzení situace a chybu úsudku.
Protikandidátka nynějšího prezidenta Donalda Trumpa Hillary Clintonová se před volbami dostala do problémů kvůli tomu, že jako ministryně zahraničí v letech 2009 až 2012 používala pro elektronickou poštu soukromý server. Kritika jejího hazardního jednání byla během volební kampaně jedním z hlavních Trumpových trumfů. Budoucí prezident opakovaně žádal její uvěznění.
Vyšetřovatelé FBI nicméně ještě v roce 2016 Clintonovou z podezření z trestného činu očistili, i když jí vyčetli krajně neopatrné jednání. Comey pak několik dní před prezidentskými volbami případ znovu otevřel a oznámil, že se rozhodl Clintonovou znovu vyšetřovat. Jeho rozhodnutí vyvolalo smršť kritiky ze strany demokratů, kteří Comeyho dodnes obviňují, že Clintonové nejspíš prohrál volby.
Ministerský dokument podle serveru Politico přináší nové důkazy o tom, že si personál FBI vyměňoval e-mailové vzkazy kritické vůči Trumpovi, které se dostávaly do tisku. Samotného Comeyho zpráva tvrdě kritizuje, že nerespektoval podřízenost vůči nejvyšším představitelům ministerstva spravedlnosti.
Trump, který loni Comeyho z funkce ředitele FBI vyhodil, ho zahrnuje výčitkami, že vyšetřování kauzy Clintonové vedl zaujatě a chybně, když případ nedotáhl k soudu. Demokraté zase mají Comeymu za zlé, že kauzu znovu těsně před volbami otevřel, i když už o nemožnosti trestního stíhání Clintonové předtím sám hovořil.