Článek
Je 16,5 centimetru vysoký, 20 centimetrů dlouhý a váží okolo půl kila. Takzvaný Mini Pupper z dílny hongkongského startupu MangDang má zhruba pětinové rozměry než populární robopes Spot americké firmy Boston Dynamics. A cena je asi setinová.
Menší obdoba z Asie samozřejmě není tak komplexní ve svých tělesných proporcích i systémech a určitě se po něm nebudou pro možnosti jeho využití v rizikových místech a podmínkách pídit bohatí stavaři a průmyslníci. Rovněž se ale dá naprogramovat pro různé úkoly, dálkově ovládat i dovybavit chytrými technologiemi.
Mini Pupper má ve vlastní výbavě mikroprocesor Raspberry Pi 4B a doplnit k němu lze i LIDAR ke snímání a mapování okolí nebo kameru k identifikování a sledování předmětů. Disponuje také několika USB porty. Programovat se dá na operačních systémech Ubuntu a ROS, píše server Inceptive Mind.
Umí se pořádně hýbat a vyjadřuje i emoce
Tělo robota má 12 stupňů volnosti, takže zvládne různé pohyby. Půlhodina nabíjení baterie o kapacitě 800 mAh ale zajistí 25 minut provozu a je tak spíš pro zábavu a pokusy, o čemž svědčí také malý LCD monitor zobrazující několik variací obličejů vyjadřující „emoce“.
Hongkongský startup MangDang prodává Mini Puppera přes crowdfundingovou platformu Kickstarter, jak jsou technologičtí nadšenci u podobných projektů už asi zvyklí. Cena za kompletního a rovnou také složeného robota je 589 dolarů, tedy v přepočtu asi 12 840 korun. Pro srovnání – Spot od Boston Dynamics stojí v základu asi 1,6 milionu.
Drobného robopsa lze ale pořídit i za 10 660 korun, pokud si některé části zájemci vyrobí s návodem na 3D tiskárně a složí si ho kompletně sami.