Článek
Zvláště teď přes zimu musí řada z nich čelit nepříznivému počasí a nedostatku potravin. Ti, kteří se snaží dostat do Chorvatska, si stěžují na násilí, jež vůči nim používají chorvatští policisté.
„Když vás chytnou, tak vás vezmou blízko k hranicím a počkají, až se setmí. Jednou nás takhle vzali – 8 až 10 policistů – a zmlátili nás jednoho po druhém. V tom okamžiku jsme ani nevěděli, jak se dostat zpátky do Bosny. Jen nám nařídili, ať jdeme,” říká jeden z uprchlíků.
Postižení ukázali svá zranění humanitárním pracovníkům na západě Bosny a Hercegoviny.
Dobrovolníci jistě nemohou svědecky potvrdit tvrzení uprchlíků, ovšem zranění, která viděli, byla prý skutečná.
„Byla to zranění od obušků chorvatské policie. Měli otevřené rány a boláky. Byli zmláceni. Jeden mladý muž měl zlomenou ruku. Byli zbiti a jejich těla byla plná modřin,” tvrdí zástupce místní humanitární organizace.
Tisíce migrantů ze Sýrie, Afghánistánu a jiných zemích se hromadí v Bosně, odkud se snaží překročit hranici do Evropské unie. Ostatní tranzitní cesty se – díky zvýšeným kontrolám – už téměř nepoužívají. Většina uprchlíků se pokouší dostat do zemí Schengenu a tam požádat o azyl.
Agentura OSN pro uprchlíky už vyzvala chorvatské představitele, aby více chránili práva těchto žadatelů. „Vlády mají legitimní právo a i povinnost kontrolovat své hranice a spravovat pohyb na nich. Ale mají zároveň povinnost chránit lidi, kteří hledají azyl, a to bez ohledu na to, jestli přicházejí k jejich hranicím legálně nebo ilegálně.“
Tisíce migrantů zůstanou přes zimu v Bosně. A je pravděpodobně, že se i nadále bude většina z nich pokoušet hranici do Evropské unie překročit.
Podrobnosti v reportáži, která je součástí pořadu Svět bez obalu. Ten můžete sledovat v premiéře na Televizi Seznam každou středu od 21:00.
Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod zde.