Článek
Zemětřesení o síle šesti stupňů zasáhlo v pondělí centrální část Chile, a to zrovna v době, kdy desítky tisíc protivládních demonstrantů v hlavním městě protestovaly proti nerovnosti a domáhaly se lepších sociálních služeb. Otřesy vyvolaly podle agentury AFP křik a projevy paniky.
V důsledku otřesů se budovy v Santiagu de Chile chvěly. Žádné škody ani oběti ale podle úřadů nejsou hlášeny. Pobřeží podle námořnictva nehrozí ničivá přílivová vlna tsunami.
Podle americké geologické služby USGS se epicentrum nacházelo přibližně 28 kilometrů jihozápadně od města Illapel. Otřesy vycházely z hloubky 49 kilometrů.
V Chile, které leží u tektonického zlomu, jsou zemětřesení častá. Jihoamerická země se nachází u takzvaného Tichomořského lemu, zvaného také Ohnivý kruh, který je pověstný bohatou seismickou a vulkanickou činností. Zemětřesení o síle 8,8 stupně následované vlnou tsunami zasáhlo přístavní město Constitución v březnu 2010. Tehdy v Chile podle agentury DPA zemřelo 535 lidí, z toho více než 170 v Constituciónu.
Demonstrace v Chile, které jsou nejhoršími protivládními protesty za 30 let, vypukly v polovině října, původně kvůli dalšímu zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile. Pak se rozšířily mimo metropoli.
Chilané demonstrují kvůli růstu životních nákladů a dlouhodobé neochotě vlády řešit sociální nerovnost. Prokuratura vyšetřuje 23 úmrtí v souvislosti s výjimečným stavem, jenž byl vyhlášen na začátku protestů téměř v celé zemi a v neděli byl zrušen.
Podle národního institutu pro lidská práva (INDH) pět lidí zemřelo kvůli střelbě bezpečnostních složek. V nemocnicích je nyní 1 233 lidí, kteří při protestech utrpěli střelná zranění.
Skupina demonstrantů v pondělí házela na policisty kameny a zápalné lahve. Bezpečnostní složky odpověděly slzným plynem a vodními děly. Při útoku demonstrantů bylo zraněno nejméně šest policistů, dva z nich popálil Molotovův koktejl.