Článek
Podle odborníků může jít o zemětřesný roj, ve které se mohou vyskytnout i silnější otřesy.
Nejsilnější otřes zaznamenaly seismografy okolo 11:00. Už ráno se ale objevily otřesy s magnitudem okolo dvou stupňů. „Jde zřejmě o pokračování zemětřesného roje, který se projevoval už okolo Vánoc a pak v únoru. Dnešní nejsilnější otřes měl magnitudo asi 3,1 až 3,2, budeme to ale ještě upřesňovat,“ řekl Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Otřesy pocítili lidé i desítky kilometrů daleko od epicentra, v Oloví, Jindřichovicích, v Krajkové. „Bylo to, jako když na dřevěném stropě někdo dupe, ale šlo to zespodu,“ popsal zemětřesení svědek z Krajkové. Při síle otřesů kolem tři stupňů lze cítit záchvěvy země a otřese se i konstrukce domu. Nedochází ale zpravidla k žádným materiálním škodám. Ty se objevují až při otřesech o síle okolo čtyř až pěti stupňů.
Seismická aktivita na Chebsku je obvyklá a projevuje se v podobě zemětřesných rojů, při kterých se nahromaděná energie z podzemí uvolňuje postupně. Díky tomu nedochází k významným škodám. „Na rozdíl od předchozích rojů, které měly epicentra okolo Nového Kostela, nyní se epicentrum přesunula severněji k Lubům u Chebu. Je možné, že se objeví i silnější otřesy,“ řekl Horálek.
Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. To už praskaly stěny domů, padaly komíny a rozbíjelo se nádobí ve skříních. Lokalitu, která je jednou z nejvýznamnějších seismologických oblastí v Evropě ale od té doby sleduje síť seismografů, rozmístěných v celém okolí epicenter. Lidé si tak mohou ověřit, jestli k otřesům skutečně došlo a jak byly silné přímo na webu Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Ústav také vyvinul aplikaci pro mobilní telefony Seislok, která uživatelům také ukazuje aktuální údaje o otřesech.