Článek
Michal Horáček, který dnes oficiálně oznámil svou kandidaturu na úřad prezidenta republiky, v druhé části rozhovoru pro Seznam vysvětluje, proč odmítl možnost stát se kandidátem některých politických stran: „Mohly by očekávat nějakou protislužbu.“
Rozhovor, který vznikal v historické budově čistírny odpadních vod v Praze Bubenči, kde Horáček oznámil kandidaturu, najdete ve videu. Zde v písemné formě nabízíme několik témat, která v rozhovoru zazněla, a citáty Horáčkových odpovědí.
První část rozhovoru s Michalem Horáčkem
Proč se ve svých 64 letech rozhodl kandidovat na prezidenta?
„V posledních letech začínám mít obavu, že začíná být ohroženo naše zakotvení v euroatlantických strukturách, to znamená v Evropské unii a zejména v Severoatlantickém paktu, tedy ve strukturách, které garantují liberální demokracii a vůbec naši národní existenci. Pokud to bude v mých silách, tak bych chtěl přispět k tomu, aby toto ohrožení pominulo.“
Nechce mít jen napsáno v životopisu „prezidentský kandidát“?
„Nemyslím si to. Přiznávám, že žiji hezký život. Mám mnoho příznivců, jezdím se svými kolegy už mnoho let na koncertní turné, které uvádím. Je to můj recitál. Setkávám se tam s velice pěknou atmosférou, vstřícnou. A člověk se rozmazlí, má takový pocit, že se celý svět skládá z jeho příznivců. A i když tuší, že to tak asi nebude, tak ty ostatní tak nevnímá.“
„Levicové myšlení jsem začal brát hodně vážně"
Proč se odmítl stát kandidátem politických stran?
„Distancuji se od toho, aby mě někdo nominoval. Protože to by v sobě neslo to, že když mně někdo nabízí nějakou službu, tak bude očekávat nějakou protislužbu. A já se chci zbavit takového podezření.“
Kdo a kolik lidí je v jeho týmu? S kým by po zvolení počítal na Hrad?
„Zatím je to tak sedm, osm lidí. Mým hlavním konzultantem je politolog Viktor Janiš. Velký zájem bych měl o paní Magdu Vášáryovou, ta je také jednou ze spoluautorek nebo inspirátorek mého programu. Velice zajímavým člověkem by mohl být pan doktor Petr Kolář, několikanásobný velvyslanec v různých zemích. Zmínil bych ještě Jana Urbana, kterého dobře znám z revoluce a který mi velmi významně pomohl s tvorbou programu.“
Nejedná kvůli případné podpoře, i v případném druhém kole volby, s politickými stranami?
„Nejednám. A druhé kolo je jenom náhradní řešení. Cílem je vyhrát v prvním kole. Tím samozřejmě republice ušetříme spoustu výdajů a zbytečných hádek.“
Platí stále jeho citát z roku 2004, že „levicové myšlení nemůže vzkvétat, protože to není myšlení“?
„Dovolte, abych se vyvíjel. Přece jen jsem nahlédl i jiné věci. Levicové myšlení jsem začal brát hodně vážně. Jestli jsem to tenkrát před dvanácti lety řekl, tak teď si to už vůbec nemyslím.“
Kam by se rámcově zařadil? Liberální demokrat? Napravo? Ve středu?
„Já už to svoje vidění naší společnosti na levici a pravici nedělím. To rozdělení spatřuji spíš mezi lidmi, kteří smýšlejí otevřeně a uzavřeně. Je tady dosti silná národovecká tendence, která má problém vlastně připustit širší jeviště, kterým je přinejmenším Evropská unie a svět vůbec, pohyb myšlenek, zboží - to ještě možná, ale lidí, to už je obtížnější. A chtěl bych říci, že tam se zdráhám patřit, ačkoliv uznávám právo každého se bát, čeho chce, a vnímat ten svět, jak chce. Ale já to nesdílím. Já bych se spíš řadil k těm, kteří jsou otevření, kteří vidí, že naše planeta je malá, že dnes technicky není problém komunikovat a ani se osobně fyzicky pohybovat po celém světě, a že my potřebujeme myšlenky, které nás obohacují a které můžeme rozvíjet.“
První část rozhovoru o Horáčkově minulosti, majetku a zdraví jsme zveřejnili před několika hodinami.