Článek
Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ztrácí Evropská unie čas. Pokud podle něj nemá v plánu Turecko přijmout, raději by slyšel jasné „ne", než zůstával dál v nejistotě. Řekl to v exkluzivním rozhovoru pro televizní stanici BBC.
Turecko je podle prezidenta samostatné a dokáže se o sebe postarat i bez Evropské unie. Případné odmítnutí podle Erdoganových slov zemi neznepokojuje.
„Většina mých lidí už nechce Evropskou unii. Nemyslí si, že přístup EU k Turecku je upřímný,“ řekl.
Turecko se snaží dostat do Unie poměrně dlouho. Už v roce 1987 zažádalo o vstup. Unie ho však na seznam kandidátských zemí zařadila o několik let později a hovory oficiálně započala až v roce 2005.
Kvůli loňskému puči a následnému upevnění prezidentovy moci se však hovory nikam neposunuly. Unie Turecku předložila také seznam 35 přístupových kapitol, ze kterých byla uzavřena pouze jedna a mnoho z nich se ještě ani neotevřelo.
Minulý týden dokonce Evropský parlament volal po oficiálním pozastavení přístupových hovorů, pokud by Turecko do ústavy zahrnulo plánované změny. Ty jsou v očích europarlamentu krokem zpět v oblasti lidských práv, svobody médií a boje s korupcí. V rámci změn Turecko uvažuje mimo jiné o znovuzavedení trestu smrti.
V rozhovoru pro BBC také prezident popřel uvěznění 150 novinářů. Podle něj jsou ve vazbě pouze dva lidé s novinářskou průkazkou.
Turecko zároveň prodloužilo zadržení místního ředitele Amnesty International a devíti dalších osob. Všichni jsou obviněni ze členství v ozbrojené teroristické organizaci.