Hlavní obsah

Chcete doklad o očkování nebo testu? Už si jej můžete stáhnout

Foto: vlada.cz

Vláda podle Vojtěcha schválila a odeslala do Sněmovny další návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Díky ní bude Česko schopné vydávat evropské covid pasy.

S osvědčením se dá vycestovat do sousedních zemí nebo do Chorvatska.

Článek

Z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) si lidé mohou stáhnout potvrzení o negativním testu, prodělané nákaze nebo očkování včetně první dávky. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes po jednání vlády řekl, že to bude možné od úterý 1. června, ale systém už funguje. Vláda dnes také schválila nový návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která má umožnit vydávání evropských covid pasů.

„Certifikáty budou (…) bilaterálně uznávány v sedmi zemích tak, jak jsme to schválili v pátek na vládě,“ řekl Vojtěch. Prokazovat se tak s nimi mohou lidé pro cestu do okolních států Německa, Rakouska, Polska a Slovenska a také Maďarska, Slovinska a Chorvatska. S každou zemí ČR vyjednala bilaterální dohodu.

Lidé, kteří už očkování mají, si mohou certifikát stáhnout po zadání čísla občanského průkazu a rodného čísla. Na jejich telefonní číslo pak přijde bezpečnostní kód, který umožní na stránku přístup. Ostatní zájemci o certifikát musí použít jednu z možností elektronické identity, například občanský průkaz s čipem nebo bankovní identitu. Web zobrazuje výsledek posledního antigenního či PCR testu.

Po osmé hodině večerní ovšem byl systém pod náporem lidí, kteří se zkoušeli přihlásit, nestabilní. Hlásil například, že porbíhá údržba systému, nebo jinou chybovou hlášku. Zcela ale nespadl, takže trpělivější zájemci se mohli ke svým potvrzením dostat.

Papírové potvrzení lidé dostávají v očkovacích či testovacích centrech, doklad o prodělané nákaze může vystavit také praktický lékař. Certifikát prokazující bezinfekčnost je třeba například při návštěvě hromadné kulturní či sportovní akce, ubytování, využití některých služeb nebo restaurací.

Jednotlivé státy si nyní nastavují vlastní pravidla pro dobu platnosti negativního testu a potřebný odstup po první či druhé dávce vakcíny, může se lišit i podle výrobce.

Vláda podle Vojtěcha schválila a odeslala do Sněmovny další návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Minulou verzi poslanci odmítli projednat v legislativní nouzi, měli k ní výhrady. „Zadal jsem, aby byl návrh zúžen pouze na technické otázky a vydávání certifikátů tak, abychom byli v souladu s nařízením EU, které má platit od 1. července,“ dodal ministr.

Předloha původně počítala s tím, že by úřady mohly podmínit certifikátem účast lidí na veřejných i soukromých akcích nebo jejich vstup do různých provozoven. Prokazovali by se organizátorům, provozovatelům či pověřeným osobám. Opozice to kritizovala. Měla navíc stejný postup umožnit pro jakékoliv infekční onemocnění.

Společný evropský rámec pro vydávání a ověřování certifikátů o očkování, testování a prodělání nákazy nazvaný Digitální zelený certifikát má EU vydat přímo účinným nařízením. Zavedení evropského dokladu pro usnadnění cestování mezi členskými státy se předpokládá od července.

Podle Vojtěcha Česko potřebuje zákonnou úpravu, aby bylo jasné, kde mohou lidé tento certifikát získat a jak bude pro jeho vydání zkontrolována identita ve státních registrech. Nyní se ověřuje pro vydání certifikátu kombinací čísla občanského průkazu a rodného čísla nebo elektronickou identitou včetně bankovní.

Návrh podle jeho znění, které má ČTK k dispozici, počítá s tím, že vydání certifikátu v elektronické podobě bude bezplatné. V papírové podobě ho ale může vydat také poskytovatel zdravotních služeb, tedy například praktický lékař, žádat může úhradu ve výši nákladů.

Od prosince ho půjde získat i na pobočkách CzechPointu, od ledna pak skončí možnost stáhnout ho z webu ÚZIS a zůstane jen CzechPoint nebo elektronická identita. Využívat z osobních údajů nad rámec těch, která už se kvůli epidemii zpracovávají, bude také místo a okres narození nebo u cizinců místo a stát.

„Cílem je, aby systém začal fungovat v Evropě od 1. července, ale připravujeme se i na případné zdržení a jednáme se státy, kam Češi rádi jezdí na dovolenou,“ dodal ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Doporučované