Článek
Energetická společnost ČEZ, ve které stát vlastní většinový podíl, získala v rámci vyhraného soudního sporu 1,5 miliardy korun. Tento příjem zvýší čistý zisk Skupiny ČEZ ve čtvrtém čtvrtletí 2021 a nepodléhá dani z příjmů.
„Společnost ČEZ obdržela dne 2. listopadu částku 1,484 miliardy korun úroku z neoprávněného jednání správce daně ve vztahu k nesprávnému posouzení období pro přiznání úroků souvisejících s vráceným přeplatkem na dani darovací z emisních povolenek za roky 2011 a 2012,“ komentoval pro SZ Byznys mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Jinými slovy, jedná se o úrok z prodlení ve sporu o zaplacenou darovací daň z emisních povolenek za roky 2011 a 2012.
Společnost ČEZ vedla dva spory s Odvolacím finančním ředitelstvím na základě správních žalob podaných proti rozhodnutím Odvolacího finančního ředitelství. V rámci nich ředitelství přiznalo společnosti ČEZ úrok z neoprávněného jednání správce daně za roky 2011 i 2012, ale jen za období od dodatečných platebních výměrů.
Společnost ČEZ proti tomu protestovala a tvrdila, že ředitelství nesprávně posoudilo období, za které jí vznikl nárok na úrok z neoprávněného jednání správce daně.
V červenci 2020 Městský soud v Praze vydal rozsudek, jímž dal společnosti ČEZ za pravdu, a vrátil věc Odvolacímu finančnímu ředitelství. Následovalo vydání nových rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství a doplacení zbývající části úroku (zmíněných téměř 1,5 miliardy korun.)
Odvolací finanční ředitelství podalo kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. V prosinci 2020 Nejvyšší správní soud však vydal rozsudky, jimiž byly kasační stížnosti zamítnuty. Tím spory skončily.
Dvaatřicetiprocentní zdanění emisních povolenek zavedla pro roky 2011 a 2012 vláda premiéra Petra Nečase, získané peníze částečně pokryly podporu obnovitelných zdrojů energie. Zmírnil se tak růst cen elektřiny pro podniky a domácnosti. Stát na dani z emisních povolenek v roce 2011 vybral 4,8 miliardy korun, o rok později 2,7 miliardy Kč.
Podle rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie nebyla daň z let 2011 a 2012 v souladu s právem EU, pokud jí podléhalo více než deset procent povolenek. Podle směrnic Evropské unie mělo být 90 procent povolenek firmám přidělováno bezplatně. Stejně jako ČEZ se o vrácení daně v minulosti hlásil například dodavatel energií pro mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto Ško-Energo, společnost Unipetrol, Dalkia či teplárenský Alpiq.