Hlavní obsah

Záchranu českých horolezců pojišťovna nezaplatí. Sami budou muset doplácet

Foto: ČTK

Horolezci po úspěšné záchranné akci.

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Už zaplacené peníze po nich může vymáhat.

Článek

Dnes to potvrdila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění. Horolezce, které před týdnem z hory snesl vrtulník, podle pákistánského tisku zadržují místní úřady, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci.

Uniqa případ došetřovala ve spojení s pákistánskými místními úřady a ministerstvem zahraničí, uvedla mluvčí. „Na základě poskytnutých oficiálních vyjádření k okolnostem případu můžeme potvrdit naše stanovisko, že událost nesplňuje podmínky pro vznik pojistné události a výplatu pojistného plnění,“ doplnila.

Horolezci podle Svobodové porušili podmínky pojištění tím, že zdolávali horu v oblasti nedoporučené ministerstvem zahraničí pro cestování českých občanů a zároveň porušili místní pravidla pro výstup na horu Rakapoši. „Obě tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění,“ podotkla mluvčí.

Jeden z horolezců popisuje záchranu

Jeden z horolezců, Jakub Vlček, popsal na sociální síti, jak vypadala záchrana. K okolnostem sporu s pojišťovnou se zatím vyjadřovat nechce.

Zůstali jsme viset v 6 900 metrech. Elektrická a sněhová bouře nás tam uvěznila na tři noci, během kterých nám většina věcí provlhla.

Vzhledem k vážnosti situace jsme se rozhodli kontaktovat záchrannou službu. Ne, že bychom mysleli, že pro nás přiletí do 6 900 metrů ve špatném počasí, ale abychom situaci zbytečně neznesnadnili a nevyhrotili příliš pozdní komunikací.

Po zlepšení podmínek (klimatických a hlavně lavinových) jsme se nachystali na sestup do 6 300 metrů. Další vrtulníky – letí nás vyzvednout? Bohužel. Shodili nám „jen“ balíčky. Toho si vážíme a děkujeme!

(…)

Ráno jsem se venku obouval a uslyšel helikoptéru. Ani jsem nezvedal hlavu. Vrtule proletěly kolem a pak – vrátily se.

První přistála, naskočil Wajid. Po odletu přistál druhý vrtulník, do kterého jsem naskočil já. Máca sbalil stan a počkal na třetí helikoptéru.

Postupně jsme přistáli v Gilgitu na vojenském letišti, kde jsme se přivítali a poděkovali organizační záchranné skupině. Krásný pocit být zase dole. Chlazené džusy do nás ve 40 °C padaly jeden za druhým. Po několika formalitách jsme byli převezeni do nemocnice, kde jsme podstoupili základní vyšetření. Wajid – omrzlé palce u nohou, já – omrzlý malíček na ruce, Máca drobné omrzliny na rukou.

Jeden z horolezců – Jakub Vlček – v minulém týdnu řekl, že požádali o povolení k výstupu v dostatečném předstihu, kvůli komplikacím ho však neměli potvrzené včas. Vlček také řekl, že úmysl jít nahoru úřadům sdělili.

Pojišťovna Uniqa podle své mluvčí zaplatí pákistánské straně první záchranný vzlet vrtulníku, jak garantovala v situaci, v níž šlo o záchranu lidských životů a která nesnesla odklad zjišťováním podrobností. Ještě před dalšími záchrannými lety ale pojišťovna pákistánské úřady informovala, že další platby nebudou možné. „Na základě toho je Uniqa podle pojistných podmínek oprávněna částku uhrazenou za první záchrannou misi zpětně vymáhat po českých horolezcích,“ doplnila Svobodová.

Vrtulník pákistánské armády snesl Vlčka, jeho českého kolegu Petra Macka a jednoho pákistánského horolezce z hory Rakapoši ráno 15. září. Vrchol vysoký 7 788 metrů před tím zdolali, o pomoc požádali při sestupu. Vrtulníky po nich pátraly několik dní. Po přepravení z hory zůstávají ve městě Gilgit. Ministr turistiky pákistánské kašmírské oblasti Gilgit-Baltistán Rádža Násir podle místního listu Dawn v minulém týdnu uvedl, že záchranná operace stála tři až čtyři miliony pákistánských rupií (zhruba 386 000 až 515 000 korun).

S horolezci je v kontaktu české velvyslanectví v pákistánské metropoli Islámábádu, oznámilo o víkendu Ministerstvo zahraničí. Podle zákona o zahraniční službě ministerstvo poskytuje pomoc občanovi, který se v zahraničí ocitl v nouzi v důsledku mimořádné události, cesta do zahraničí bez dostatku peněz ale důvodem pro pomoc není.

Horolezec Marek Holeček pro Seznam Zprávy nedávno uvedl, že pokud čeští horolezci v Pákistánu nerespektovali pravidla, škodí to pověsti celé komunity. „Buď respektujeme nějaká pravidla, anebo ne. V tramvaji se dá také jet bez zaplacení lístku. Ale není to dobře. To se bude muset zpětně vyřešit s pákistánským establishmentem, věřme, že všechno dopadne dobře. Nevrhá to hezké světlo na ten náš horolezecký cech,“ řekl.

Doporučované