Článek
Poprvé od příchodu koronaviru jsou Češi největšími pesimisty v evropském srovnání. Informuje o tom úterní zpráva Eurostatu.
Bruselští statistici měří každý měsíc, jakou mají spotřebitelé a podnikatelé aktuální náladu a co očekávají v příštích měsících. Průměrnou náladu, kdy jsou skepse a optimismus v rovnováze, označuje hodnota 100 bodů. V průzkumu, který proběhl v polovině března, získali Češi 83,3 bodu, o něco méně než Kypr a Slovensko. Dosud nejhorší bylo třetí místo od konce, na které spadli loni v červnu a listopadu.
Naopak v šesti ze sedmadvaceti zemí už převládá optimismus, že pandemie brzy skončí. Nejlepší bilanci mají Švédové s bilancí 106,7 bodu.
Na hodnocení se nejvíc projevilo přesvědčení většiny Evropanů, že pandemie už odchází. Proto ve srovnání s únorem ubylo skepse ve 25 členských státech EU. Kromě Česka, které od prvního března zavedlo dosud nejpřísnější lockdown, se zhoršila nálada ještě v Estonsku. Tato pobaltská země byla dopadů pandemie dosud ušetřena, v březnu však zažila první vážnější náraz.
Tuzemská skepse přesto není výjimečná. V evropském srovnání mají zřetelně horší náladu postkomunistické státy, které v žebříčku obsadily spolu s Kyprem a Portugalskem deset nejhorších míst. Ukazuje se tím, že hlavním důvodem špatné nálady nemusí být ekonomická situace sama o sobě, ale dosud nepevné státní instituce, které nedokážou před dopady koronavirové krize své občany ochránit.
Rozdíl mezi novými a starými členskými státy EU se může ještě prohloubit. Dubnová vlna pandemie znovu v první řadě zasáhla východ, podle dostupných epidemiologických dat především Polsko, Maďarsko a Bulharsko.