Článek
Celorepubliková karanténa, kterou včera v noci vláda na celou zem uvalila, mnohé děsí. Rozhodně to ale neznamená, že nesmíte následující dny vystrčit nos z bytu, cílem karantény není zavřít lidi do „domácího vězení“, ale omezit jejich pohyb venku na minimum.
Tady máte stručný a jasný přehled toho, kam smíte.
1. Do práce a z práce
Samozřejmě platí doporučení, že zaměstnavatelé a firmy by měly svým zaměstnancům umožnit práci na dálku, tedy z domova, pokud to charakter jejich činnosti dovoluje.
V ostatních případech ale i přes vyhlášenou karanténu můžete jít či jet do práce a následně z práce. Platí to samozřejmě jak pro zaměstnance, tak pro podnikatele. MHD nijak omezeno není, autobusy, tramvaje či metro normálně jezdí. Byly zrušeny modré parkovací zóny, takže můžete jet i autem a volně parkovat u svého zaměstnání.
2. Na nákupy
Nemusíte si dělat divoké zásoby, dojít si na nákup také můžete. Pro potraviny, do lékárny, do drogérie, prostě pro věci potřebné k běžnému životu. Samozřejmě se ale očekává, že tento pohyb omezíte na nezbytné minimum a bylo by vhodné, aby nakupoval vždy jen jeden člen domácnosti. Velké rodinné nákupy, kdy si vyrazíte do obchodu s dětmi, nyní nejsou rozumné. Stejně tak by bylo slušné dodržovat základní hygienické zásady a udržovat si od ostatních lidí bezpečný odstup.
A například lékárny byste nyní měli využívat skutečně pro nákup léků, nikoli si tam chodit pro kosmetiku či zubní kartáčky. Koneckonců, o to zákazníky poprosila i Česká lékárnická komora.
3. K lékaři
Výjimku mají i návštěvy lékaře a lékařských zařízení. A to i v případě, že k doktorovi například doprovázíte někoho z rodiny, kdo potřebuje vaši pomoc (jdete s dítětem nebo pomáháte třeba staré mamince). Opět se ale očekává, že v rámci slušnosti a osobní zodpovědnosti nebudete lékaře zahlcovat věcmi, které nespěchají. Karanténa jednoduše není vhodný čas na to, abyste si stihli oběhat všechna preventivní vyšetření, které jste doposud měsíce odkládali.
4. K veterináři
Výjimka se pak vztahuje i na návštěvu veterinářů a veterinárních klinik, i tam můžete. I vaši domácí mazlíčci mají samozřejmě nárok na lékařskou péči. Obzvláště na klinikách, pro něž je typická plná čekárna, není ale od věci třeba předem zavolat a domluvit si návštěvu na určitou hodinu, abyste předešli tomu, že se v ordinaci sejdete s větším počtem lidí.
5. Na návštěvu za blízkými
Karanténa samozřejmě zakazuje veškeré sdružování, návštěvy, večírky a podobně. Ale výjimka se vztahuje na nezbytné cesty za osobou příbuznou či blízkou, které například obstaráváte nákup, pomáháte jí s domácností nebo prostě jedete zkontrolovat staré rodiče.
6. Na poštu, do banky či na úřad
I tahle místa můžete během karantény navštívit, ale samozřejmě k tomu musíte mít pádný důvod. Tím je například občanský průkaz, kterému končí platnost za pár dní, nikoli ten, na jehož výměnu máte ještě půl roku. Jednoduše řečeno, podobně jako v případě lékařů, karanténa není „dovolená“, kterou využijete na oběhání věcí, na něž jste doposud neměli čas a odkládali je. Chod úřadů, pošt a bank je nepřerušen proto, aby mohli lidé řešit neodkladné věci.
7. Do přírody či do parku
Dobrou zprávou je i to, že můžete vyrazit na procházku. Třeba do lesa, do parku a podobně. Dokonce to odborníci i doporučují, protože čerstvý vzduch je jedna z nejlepších věcí, které pro svou imunitu můžete udělat.
Ale pozor, rozhodně se tímhle nemyslí, že se sejdete s deseti kamarády v parku, posadíte se vedle sebe na lavičku a budete popíjet. Opět platí, že i na procházce byste měli od ostatních udržovat odstup, zbytečně se nesdružovat, omezit styky s ostatními, jak jen to jde.
V rámci procházek samozřejmě můžete i vyvenčit psa, ale i v tomto případě byste se měli snažit vyhnout většímu množství lidí, nesdružovat se, nepovídat si s ostatními pejskaři a podobně.
8. Na benzinku
Samozřejmě můžete i zajet na pumpu, ale opravdu jen proto, abyste si doplnili nádrž. Není to „náhrada“ za zavřené hospody, kde postojíte, koupíte si Coca-Colu v plechovce a „pokecáte“ s prodavačkou nebo ostatními nakupujícími.
9. Na pohřeb
Výjimky z karantény myslí i na situace, kdy se chcete rozloučit se zesnulým. Na pohřeb můžete, ale opět byste se měli snažit dodržovat zásady hygieny a bezpečný odstup. V těchto chvílích je to asi nejtěžší, ale buďte stateční a zodpovědní.