Článek
Generace „šestinásobných šampionek” (podtitul, kterým se fakticky mohou chlubit jen Petra Kvitová a Barbora Strýcová) se bezpochyby řadí mezi nejvýznamnější v historii týmových soutěží. Čím jsou ale české tenistky tak výjimečné, aby si takový zápis do historických tabulek zasloužily?
Kult reprezentace
Výsledek v zápasu Fed cupu ovlivňuje mnoho faktorů a ty nejdůležitější mluví ve prospěch českých tenistek. Protože se jedná o týmovou reprezentační soutěž, je právě týmová sounáležitost velkým přínosem. Na rozdíl od jiných zemí má Fed cup v Česku velmi zvučné jméno, na které slyší absolutní domácí tenisová špička.
Když se podíváme na soupisku letošních finalistek ze Spojených států, z loňské vítězné sestavy na ní zbyla jen Alison Riskeová. Nejvýše postavená hráčka žebříčku WTA v týmu Američanek byla 36. Danielle Collinsová. Lepší než ona jsou tři hráčky – Sloane Stephensová, Serena Williamsová a Madison Keysová. Ani jedna z nich ale cestu do Prahy nevážila. Z turnaje se kvůli vleklému zranění omluvila také loňská tahounka Coco Vandewegheová.
I’d like to share that although I won’t be playing Fed Cup this year, I wouldn’t trade the work and sacrifices that I’ve made the last two years for my teams and country for anything in the world. Good luck to all in the finals! I’ll be cheering you on! pic.twitter.com/c67BtWvXk0
— CoCo Vandeweghe (@CoCoVandey) October 8, 2018
V Česku se ale z Fed Cupu omlouvat nesluší. Na hřiště se sice ze zdravotních důvodů nedostaly Kvitová s Plíškovou, ale hned další hráčky v pořadí světového žebříčku, Siniaková a Strýcová, byly připraveny bojovat. Ukazuje to na oddanost a zodpovědnost vůči reprezentaci země, o kterých si kapitáni jiných světových výběrů mohou nechat zdát.
Možná za to Petr Pála může děkovat i kritické české veřejnosti. Pokud by se některá z hráček omluvila s cílem soustředit se na svou vlastní kariéru, efekt by byl podobný, jako kdyby si ve středověku vylezla na pranýř. Kult reprezentace má u nás obrovskou sílu, která koření ve velkých týmových triumfech.
Generační obměna
Ženský tým má oproti mužskému daviscupovému výběru velkou výhodu v tom, že má odkud čerpat nové vůdčí osobnosti. S ukončením kariéry Radka Štěpánka a neúčastí Tomáše Berdycha bojuje Česko o pouhou účast v elitní skupině.
V Moskvě v roce 2011 vedle stálice Kvitové zvedly nad hlavu pohár pro vítězky také Květa Peschkeová nebo Iveta Benešová, které už své reprezentační kariéry ukončily. O to, že by je neměl kdo nahradit, se ale vůbec bát nemusí.
World Champions 🏆
— Katerina Siniakova (@K_Siniakova) November 11, 2018
Thank you to be with me today ❤️
Congratulations, Czech Republic 🇨🇿 pic.twitter.com/jrJxxXanOF
O sedm let později totiž vybojovala titul i nová jména, v čele s dvaadvacetiletou Kateřinou Siniakovou. V deblu má reprezentační výběr také nové vůdčí typy, jako třeba Barboru Krejčíkovou, která se v Praze do hry nakonec nedostala.
Deblová velmoc
A možná mohou být Američanky rády. Český debl je totiž na vrcholu. Vedle světového páru číslo jedna – Siniakové s Krejčíkovou – má Česko ve svých řadách také světové trojky Strýcovou a Sestini Hlaváčkovou. Dokonce i 43letá Květa Peschkeová je na deblovém žebříčku výše, než kterákoli z Američanek.
Výhru ve čtyřhře, která se hraje až jako poslední duel, potřebovaly Češky k polovině ze šesti titulů. V roce 2011 rozhodlo v Moskvě duo Hradecká–Peschkeová, v roce 2015 porazily další ruskou dvojici v domácím prostředí Plíšková se Strýcovou a stejný tandem vybojoval titul o rok později ve Štrasburku.
Na čtyřhru se Češky prostě mohou spolehnout, za nerozhodnutého stavu ji prohrály naposled v roce 2009 v Brně proti USA. Ale co se týče posledních let, díky silnému deblu potřebuje český fedcupový výběr k vítězství prakticky jen jednu konkurenceschopnou singlistku. Naneštěstí pro soupeřky má minimálně čtyři.
Tvrdý kurt, podmínka úspěchu
Právě devět let stará brněnská porážka s Američankami byla posledním momentem, kdy reprezentantky v rámci Fed cupu nezvítězily na tvrdém povrchu. Volba kurtu je jednou z nejsilnějších zbraní týmových soutěží, kterou Češky umí využívat.
Hned dvakrát přitom na volbu soupeřek doplatily. Semifinálové prohry s Itálií v Palermu roce 2013 i s USA v Tampě z loňského roku se odehrály na antuce. Všechna vítězství ale slavily na tvrdém povrchu, čtyřikrát z toho pod reflektory O2 areny.
Let the celebrations commence!
— Fed Cup (@FedCup) November 11, 2018
🇨🇿3️⃣🆚0️⃣🇺🇸#FedCupFinal pic.twitter.com/iQWSRRN084
Vysočanský stánek se stal už tradičním místem českého tenisového úspěchu. V roce 2012 zde při jediném domácím finále vystoupali na světový piedestal daviscupoví reprezentanti. Po velkolepé bitvě tehdy udolali Španělsko bez Rafaela Nadala. České ženy jsou na tom pod kulatou střechou o dost lépe. V O2 areně jsou zkrátka a dobře neporazitelné.