Článek
Bude také ještě nutné vypsat soutěž na technologie, čímž se dokončení zdrží. „Myslím, že letos se to nestihne. Stavební práce začnou někdy v červenci, v zimě se stavět nedá. Počítáme s tím, že budeme kompostárnu otevírat příští rok, doufám, že na jaře,“ uvedl místostarosta Josef Kopecký (ODS).
V současnosti se skládka rekultivuje, poté by měla nastoupit stavební firma. Česká Třebová má v rozpočtu na celou kompostárnu vyčleněno asi 35 milionů korun. Na technologie zahrnující například překopávač, drtičku a prosévací zařízení z toho připadá zhruba 10 milionů korun. Kompostárnu i její vybavení bude město platit ze svého rozpočtu.
Podle původního plánu měla být součástí regionálního centra pro nakládání s odpady také třídicí linka. Na skládce už stojí hala, kde se třídí plasty manuálně, třídící zařízení by vše zefektivnilo. Náklady jsou však značné, i když na linku radnice získala státní dotaci. „Budeme to zvažovat, ale v letošním rozpočtu se na třídírnu peníze určitě neobjeví. Kvůli pandemii jsme přišli o peníze,“ uvedl Kopecký.
Cílem odpadového centra v Třebovicích je maximálně snížit množství odpadu ukládaného na skládku, jak nařizuje nový odpadový zákon. Pokud by se to nepodařilo, poplatky za skládkování, a tím i pro domácnosti by se dramaticky zvýšily.
Skládku v Třebovicích vlastní a provozuje městská společnost Eko Bi, využívají ji také další obce. Nejvíce odpadu na ni ukládá firma Liko Svitavy. Podle výroční zprávy společnosti Eko Bi to například v roce 2019 bylo více než 13 tisíc tun, skoro čtyřikrát více než samotná Česká Třebová.