Článek
Obě strany podle něj rovněž zvažují společný postup při nákupu bezpečnostní techniky.
O vyslání policejního kontingentu požádalo Slovinsko koncem loňského roku, desítka českých policistů se na hranici s Chorvatskem, která představuje vnější hranici Schengenu, přesunula v létě. Má zde za úkol bránit nelegální migraci.
Vlády v Praze a Lublani považují boj proti nelegální migraci za svou prioritu. Podle Hamáčka mezi nimi panuje shoda například v otázce Afghánistánu a s ním spojené hrozby nové migrační krize. „Řešením není ilegální migrace do Evropy,“ řekl Hamáček s tím, že v souladu se srpnovou deklarací unijních ministrů vnitra chtějí obě země pomáhat přímo v regionu.
Predsednik vlade 🇸🇮 @JJansaSDS je 🇨🇿 češkemu ministru za notranje zadeve Janu Hamáčku izročil spominski znak za požrtvovalnost v boju proti Covid-19. pic.twitter.com/GIgCeGUW4P
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) September 24, 2021
„Hovořili jsme také o tom, jak spojit síly při nákupu některého vybavení, ať už jsou to vozidla, technologické prostředky či zbraně,“ uvedl Hamáček. „Pan ministr (Hojs) slíbil vyslat policejní delegaci na veletrh IDET, kde si budou slovinští policisté moci prohlédnout některé špičkové české výrobky.“
Hamáček ve čtvrtek převzal od slovinského premiéra Janeze Janši pamětní medaili za pomoc v počáteční fázi covidové pandemie. V březnu 2020 poslalo Česko do Slovinska 500 000 roušek, 25 000 respirátorů a 5000 ochranných obleků. Letos v červnu slovinská vláda oznámila, že Česku v rámci solidarity daruje přes 10 000 dávek covidové vakcíny.