Článek
Cílem úprav terasy je zajistit větší bezpečnost a lepší přístupnost terasy, díky čemuž se tento prostor bude moci otevřít veřejnosti. Střešní terasu zdobí 16 soch hudebních skladatelů. Přestože je dobře viditelná i z úrovně parteru Rudolfina, zůstávala doposud většině návštěvníků utajena. Přístupu brání úzké vstupní dveře, nerovný povrch a nedostatečná bezpečnostní opatření.
Projekt iniciovala společnost Arcona Capital, nezávislý správce nemovitostních fondů, která je sponzorem České filharmonie. Plán zahrnuje stavební úpravy vedoucí k usnadnění přístupnosti, vyrovnání úrovně dláždění, obnově podlahových povrchů a instalaci moderních bezpečnostních prvků. Zajištění služeb, jako jsou přívod vody, kanalizace, energie, osvětlení či výtah umožňující bezbariérový přístup z přízemí, dovolí komplexní využití prostoru o rozloze 850 metrů čtverečních pro veřejné i soukromé akce.
Projekt rekonstrukce terasy už podle autorů má stavební povolení, veškeré související náklady dosud hradí společnost Arcona Capital. Později v tomto roce začne fundraisingová kampaň, jejímž cílem bude pro projekt získat dalších 23 milionů korun.
„Sama historie Rudolfina dokazuje, že idea dárcovství má v naší zemi dlouholetou tradici. Budova byla před 136 lety věnována českému národu Českou spořitelnou a od počátku je zasvěcena umění. Během pandemie jsme byli svědky toho, že je dárcovská tradice stále živá. Mnoho držitelů abonmá například věnovalo své lístky České filharmonii s cílem pomoci orchestru v těžkých časech,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.
Rudolfinum navrhli architekti Josef Schulz a Josef Zítek a poprvé bylo otevřeno v roce 1885. Od roku 1896 je hlavním sídlem České filharmonie. S úvahami o úpravách terasy budovy přišel před několika lety jazzman Rudy Linka, který zmiňoval, že by rád vybudoval na střeše budovy prosklený jazzový klub.