Článek
V Česku se ode dneška zavádí dlouhodobé ošetřovné.
Lidé, kteří se budou chtít postarat o příbuzné s vážnou nemocí či po úrazu, si mohou vybrat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno. Získat ho mohou tehdy, pokud odvádějí nemocenské pojištění. Z něj pak dostanou 60 procent základu svého příjmu.
Mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová uvedla, že kvůli novince přibylo 60 úředních míst, kde si mohou lidé žádost o dlouhodobé ošetřovné vyřídit.
Volno je možné získat na péči o člověka, který strávil minimálně týden v nemocnici a podle lékařů potřebuje ještě aspoň měsíc celodenní opatrování. Týká se to třeba lidí po vážných úrazech, po mozkové příhodě, operacích či s rakovinou a jinou těžkou nemocí.
Volno si může vzít manželka, manžel, registrovaný partner či partnerka, sourozenci, tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta či strýc. O nemocného může pečovat i protějšek těchto příbuzných, pokud bydlí s pacientem ve stejné domácnosti. Pečující se mohou střídat.
Zaměstnavatel pak musí zaměstnance v práci omluvit. Pustit ho nemusí jen tehdy, pokud mu v tom brání vážné provozní důvody. Musí to ale pracovníkovi písemně zdůvodnit.
Hospodářská komora ošetřovatelské volno už dřív kritizovala. Podle ní novinka může ještě prohloubit nedostatek pracovníků a někteří zaměstnanci ji budou zneužívat.
Ministerstvo práce s tím nesouhlasí. Poukazuje na to, že ošetřování bude možné jen u lidí po návratu z nemocnice a musí ho navíc schválit lékař. Vedení resortu už dřív uvedlo, že by si volno mohlo ročně vybrat asi 30 tisíc lidí. Stát by to mělo kolem 1,8 miliardy korun.