Článek
Více než třicet let po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl toto téma stále fascinuje lidi na celém světě. Natáčejí se filmy, seriály, píšou knihy, tvoří hry. Nicméně jsou tu i reálné dopady. Ačkoliv v dubnu od výbuchu uplynulo 33 let, okolní krajina stále zůstává zamořena radiací.
Nejsilněji kontaminovaná je oblast tzv. Červeného lesa. Pro lidi je stále nebezpečné se zde pohybovat, britští vědci k průzkumu okolí Černobylu proto jako první v historii použili drony. Stroj odesílá na příslušná místa data a informace, také upozorňuje na oblasti s největší kontaminací.
Červený les se nachází pouze 500 metrů od komplexu jaderné elektrárny. Tuto oblast zasáhl přímo výbuch elektrárny a na její devastaci se podílel také oheň z reaktoru číslo 4.
Britská národní centrála pro jadernou robotiku (NCNR) vyvinula dron mapující kontaminovanou krajinu, který umožňuje vědcům prozkoumávat rizikové oblasti z bezpečné vzdálenosti. Nad krajinou létá několik druhů dronů. Jedny jsou drony s pevnými křídly. Stroje mapují radiaci tak, že letí nad vrcholky stromů zhruba ve výšce 45 metrů. Dalším způsobem je pak let blízko vrcholků stromů rychlostí zhruba 65 km/h.
Po zmapování zajímavých oblastí tyto stroje následuje druhý typ, drony s rotačními vrtulemi. K jejich vybavení patří vysoce citlivé senzory, díky nimž mohou drony získávat 3D informace s vysokým rozlišením.
„Nyní můžeme oblast prozkoumávat velmi rychle. Tudíž když dojde v Evropě k jadernému incidentu, lze tuto technologii okamžitě aplikovat, což nám dá adekvátní data ohledně nebezpečnosti situace,” říká profesor Tom Scott z NCNR.
Podle Světové zdravotnické organizace bylo radiací v Černobylu těžce zasaženo asi 600 000 lidí. Miliony lidí pak nehoda vyhnala z domovů.