Článek
Jím vedený projekt automatické konzervace a rekonstrukce hlasu umožní lidem, aby si třeba sami doma před operací nahráli sadu vět do takzvaného řečového balíčku. Po ztrátě hlasu pak mohou napsat text do mobilního telefonu nebo počítače a díky speciálnímu programu pak ze zařízení zazní napsané věty nebo slova jejich vlastním hlasem.
Cenu dnes udělil Matouškovi primátor Martin Baxa (ODS) při osobním setkání. Kvůli protikoronavirovým opatřením se nemohl konat tradiční slavnostní ceremoniál, uvedla Marie Fialová z magistrátu.
Na projektu automatické konzervace a rekonstrukce hlasu se zaměřením na pacienty po totální laryngektomii pracuje tým vědců ve výzkumném centru NTIS při Fakultě aplikovaných věd ZČU. Může pomoci zejména lidem, kteří kvůli rakovině museli podstoupit operaci, při níž lékaři odstraní celý hrtan včetně hlasivek. Technologii mohou využít i lidé při jiných onemocněních.
Existují známé technologie, které dokážou psaný text převést na hlas. Je ale namluvený profesionálním řečníkem, zní strojeně a neosobně. Díky systému, na němž se Matoušek podílí, budou moci lidé tuto technologii využívat s vlastním hlasem, což má podle odborníků dobrý vliv i na psychiku pacientů a jejich blízkých, uvedl magistrát.
Matoušek pracuje při ZČU jako výzkumník se zaměřením na počítačové zpracování řeči a na aplikaci řečových technologií v každodenním životě. Je autorem či spoluautorem více než 150 odborných publikací a spoluautorem monografie Mluvíme s počítačem česky, za kterou obdržel v roce 2006 od Matice české literární cenu profesora A. Danilevského.
Cena města Plzně se uděluje vědcům, vědeckým kolektivům, případně institucím za významná vědecká díla v oborech společenských věd, objevy v oboru přírodních věd nebo za technický pokrok prostřednictvím nových technologií. Může být přiznána i za významné umělecké dílo spojené s Plzní. Poprvé byla udělena v roce 1968. Získali ji lékaři, kybernetici, archeolog, geolog, dendrolog, archivář i řada umělců.