Článek
Teploty v Česku v noci na sobotu klesaly hluboko pod bod mrazu. V mrazových kotlinách dosahovaly extrémů, na stanici Kvilda-Perla bylo minus 31,3 stupně. Podle meteorologa Josefa Hanzlíka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ale hodnoty nejsou konečné, ráno může být někde ještě chladnější.
Při projasněné obloze se teploty na většině území Česka pohybovaly mezi minus šesti až deseti stupni, v místech se sněhovou pokrývkou kolem minus 13 °C. „V první polovině příštího týdne (zejména v pondělí a úterý) budou teploty pravděpodobně klesat na podobné hodnoty nebo ještě níže,“ uvedl ČHMÚ.
Dnes přes den má být většinou polojasno, k večeru od jihu bude oblačnost přibývat. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi minus třemi až plus jedním stupněm Celsia, v 1000 metrech na horách kolem minus šesti stupňů.
I zbytek ledna má být teplotně podprůměrný, Česko tak čekají celodenní mrazy. Zvolna oteplovat se podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ začne na začátku února, kdy také přibude srážek.
Dlouhodobá průměrná teplota v Česku v období od 21. ledna do 17. února je minus 1,1 stupně Celsia. V následujících dvou týdnech by tedy mělo být výrazně chladněji. „V první polovině února se teploty opět dostanou k dlouhodobému normálu,“ uvedli meteorologové.
Česko také po srážkově vydatném začátku roku čekají do konce ledna sušší dny. „V první polovině února budou už srážky četnější a týdenní úhrny se dostanou k normálu pro toto roční období,“ dodali meteorologové. Dlouhodobý průměrný srážkový úhrn je v následujících čtyřech týdnech 35 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.