Článek
V červnu převzal nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) část kauzy Čapí hnízdo, jež souvisí s případy týkajícími se unijního rozpočtu. Nyní ale Deník N informoval o tom, že českou větev případu i nadále vyšetřuje česká policie pod dohledem Vrchního státního zastupitelství.
„Vrchní státní zastupitelství v Praze není nadále činné pouze ve věcech, jež se dotýkají evropských prostředků,“ řekl deníku státní zástupce Boris Havel. Podle serveru v případu dosud nebyl nikdo obviněn.
Babiš své firmy včetně Agrofertu vložil do svěřenských fondů a dlouhodobě odmítá, že by střet zájmů měl.
Pražské vrchní státní zastupitelství původně dozorovalo celou kauzu, 1. června však začal fungovat nový Úřad evropského veřejného žalobce, který se zabývá závažnou hospodářskou kriminalitu poškozující finanční zájmy Evropské unie.
Server iRozhlas.cz následně napsal, že kauzu střetu zájmů nový úřad převzal. Případ podle serveru dostal na starosti jeden z pověřených unijních žalobců působících v Česku, tým vyšetřovatelů, který na případu pracuje, by měl zůstat beze změny.
Česká policie se kauzou kolem Babiše zabývá na základě širšího trestního oznámení od prosince 2019. Možný střet zájmů premiéra řeší také Evropská unie. Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Střet zájmů stejně jako Babiš odmítá také Agrofert.
Střetem zájmů premiéra se zabývají i české úřady. Městský úřad v Černošicích s Babišem vede řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Premiér na úřad podal žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, podle něj porušil zásadu, že by stejný případ neměl posuzovat dvakrát.
Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, totiž už v minulosti o přestupku z podnětu neziskové organizace Transparency International rozhodoval. Tehdy Babišovi vyměřil pokutu 200.000 korun. Premiér čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod Agrofert.
Koncem září 2019 ale nadřízený středočeský krajský úřad oznámil, že v přestupkovém řízení nebylo prokázáno spáchání skutku, a řízení bylo pravomocně zastaveno. Následně se organizace Transparency International opět obrátila na úřad s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.