Článek
Případ Čapí hnízdo přesně před rokem zasáhl šéfa vládního hnutí ANO Andreje Babiše. Tehdy prasklo, že za projektem, který se do té doby vydával za malou firmu ucházející se o podporu z eurodotací, se ve skutečnosti skrývá Babiš a jeho holding Agrofert. Čapí hnízdo od té doby vyšetřuje evropský úřad pro kontrolu dotací OLAF i česká policie – zkoumají, zda se nestal dotační podvod. Verdikt by mohl padnout už brzy.
Reportéři Slonková a Kubík se rozhodli prozkoumat mimo jiné to, k čemu vůbec 50 milionů korun z Evropské unie Čapímu hnízdu pomohlo, jak snadno v roce 2008 dotaci schválil bývalý středočeský hejtman Petr Bendl a kdo Babišovi s žádostí o peníze z eurofondů vlastně radil.
Oficiální vyjádření zástupců Agrofertu jsou jasná: Luxusní resort Čapí hnízdo poblíž středočeského Benešova rozvoji cestovního ruchu pomohl. „Areál navštíví zhruba čtyřicet tisíc lidí ročně, z toho třináct tisíc školáků," uvádí mluvčí Karel Hanzelka. Kolik lidí ale zaplatí 5.500 korun za noc ve dvoulůžkovém pokoji, neuvedl.
Samotný Andrej Babiš ve svém písemném vyjádření pro Seznam uvedl: „Nikdy jsem nebyl akcionářem ani vlastníkem Čapího hnízda. Stejně tak v době podání žádosti o evropskou dotaci nebyla žádná firma Agrofertu akcionářem nebo majitelem farmy Čapí hnízdo.“ Že projekt patří jeho Agfrofertu a že byla farma v době žádosti o dotaci převedena na jeho rodinné příslušníky coby anonymní akcionáře, tentokrát nezmínil.
Jaká je dnešní realita v Čapím hnízdě, se podívejte v pořadu Zvláštní vyšetřování umístěném nahoře v tomto textu.