Článek
Bývalý viceprezident pro růst uživatelů na Facebooku Chamath Palihapitiya cítí obrovskou vinu nad tím, že vyvíjel nástroj, který ničí systém fungování společnosti. Kvůli sociálním médiím prý vymizela občanská diskuse a spolupráce. Naopak se vytváří prostor pro dezinformace a nepravdy.
„Nejde jen o ruské reklamy. Jedná se o globální problém. Deformuje základy toho, jak se k sobě lidé navzájem chovají,“ řekl Palihapitiya.
Palihapitiya dále uživatele nabádá, aby přemýšleli o vztahu k sociálním médiím a nevzdali se tak své intelektuální nezávislosti. On sám se připojí k rostoucí skupině kritiků sociálních sítí.
Na vině je Facebook
Brexit a neočekávané výsledky amerických prezidentských voleb v roce 2016 přisuzovala řada lidí právě Facebooku. Skrz Facebook se měly vedle legitimních zpráv šířit falešné a propagandistické zprávy.
Až nedávno společnost přiznala, že prodávala reklamy ruským činitelům, jejichž cílem bylo rozdělení voličů právě během amerických voleb z roku 2016.
Facebook také čelí výrazné kritice za svou roli při šíření propagandy proti Rohingům, kteří čelí v převážně buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci.