Článek
Proč jsou byty drahé? Staví se jich málo, protože byrokracie spojená se stavebním řízením a uvolňováním vhodných stavebních pozemků se změnila v takřka nezdolatelnou bariéru. Obrat je zatím v nedohlednu, vysvětluje v analýze v úvodu pořadu reportérka Zuzana Kubátová.
Tomáš Pardubický, šéf firmy Finep Holding, druhého největšího hráče pražského rezidenčního developmentu, pak v rozhovoru rozebírá další příčiny prudkého růstu cen: Několikeré zvýšení daní, rostoucí ceny stavebních prací a hlavně demografický vývoj. Obyvatel měst, která disponují nabídkou dobré práce a dobrých výdělků, stále přibývá a noví obyvatelé potřebují nové bydlení.
Disproporce mezi potřebou bytového trhu a nabídkou dostupných bytů se tak především v Praze dál zvětšuje. Na trh má vliv podle Pardubického také fakt, že jsou pražské ceny bytů stále nižší než ceny v dalších evropských metropolích. A tak je Praha vyhledávaná zahraničními investory, kteří do pražských nemovitostí ukládají peníze.
Dalším faktorem je stále populárnější nabídka dočasných pronájmů bytů turistům. Pronajímání bytů přes booking.com, airbnb a podobné platformy je pro majitele bytů stále výrazně výhodnější než dlouhodobé pronájmy pro bydlení. I to pak ubírá z bytového trhu nabídku pro lidi, kteří potřebují bydlet.
Bytová nouze povede k tomu, že půjde více investorských peněz do nájemního bydlení. Posiluje také fenomén družstevního bydlení, díky němuž se k bytu mohou dostat i lidé, kteří by sami na hypotéku nedosáhli. Ceny ale v dohledné době výrazným tempem klesat nebudou.