Článek
Ministerstvo chtělo budovu pořídit v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii. Podle Deníku N ale koronavirová krize zpozdila jednání. Nebylo reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, řekl deníku mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.
Ministerstvo zahraničí nyní podle její mluvčí Zuzany Štíchové uvažuje pro předsednictví o pronájmu prostor. Jedním z důvodů byly podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) také úspory. „Do nákupu nové budovy v Bruselu promluvila pandemie, donutila nás hledat úspory i v této oblasti,“ uvedl ministr, jehož resort měl přípravu projektu na starosti.
Konci projektu předcházelo jednání Černínského paláce s ministerstvem financí, které by na nákup muselo vyčlenit prostředky ze státního rozpočtu. Úřad pod vedením Aleny Schillerové (ANO) prý po ministerstvu zahraničí před rozhodnutím žádal další podklady, například k technickému stavu budovy.
„V průběhu května jsme pak byli informováni, že ministerstvo zahraničních věcí po vyhodnocení všech aspektů od záměru nákupu dané budovy upustilo, a to zejména proto, že v souvislosti s covid-19 došlo k zásadnímu zpoždění v jednání,“ sdělil mluvčí ministerstva financí.
Ministerstvo podle dřívějších informací zvažovalo koupit šestipatrový kancelářský dům v blízkosti unijních institucí. Kromě zastoupení země při EU se tam mělo přestěhovat například i české velvyslanectví v Belgii. Národní investiční plán, který vláda představila loni v prosinci, počítal na nákup nové budovy pro stálé zastoupení Česka v Bruselu se 723 miliony korun.