Článek
Hrad navíc podpořil čínský dopis vlastním přípisem, ve kterém označuje Kuberovu plánovanou návštěvu za krajně nevhodnou. Informoval o tom deník Aktuálně.cz. Hrad už dříve Kuberu kvůli Tchaj-wanu kritizoval.
Čínská ambasáda v dopise podle deníku píše, že návštěva „silně ublíží cítění čínských lidí, uškodí přátelské atmosféře spolupráce mezi Čínou a Českou republikou, reputaci České republiky u čínské veřejnosti a zájmům České republiky“.
Dále uvádí, že návštěva Kubery na Tchaj-wanu zasáhne české firmy: „České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit.“ Konkrétní podniky ambasáda neuvádí, dále v dopise ovšem zmiňuje firmy, které mají díky přátelství s Čínou „hmatatelné výhody“. Jde o Škodu Auto, Home Credit Group nebo Petrof.
Šéf horní komory Kubera se na Tchaj-wan chystal letos v únoru, v lednu však nečekaně zesnul. 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička již dříve pro Seznam uvedl, že cesta se rušit nebude. Spolu s podnikatelskou delegací do země vyrazí nový předseda, kterého Senát volí ve středu.
Dopis čínské ambasády byl určený Hradu. Ten ho předal Kuberovi s dodatkem šéfa zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka.
„Cesta předsedy Senátu J. Kubery je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jako tomu bylo v roce 2009,“ cituje Jindráka Aktuálně.cz.
Ve zmiňovaném roce přijal premiér Jan Fischer tibetského duchovního vůdce dalajlamu.