Článek
Společnost Severní energetická bude chtít po hnutí Greenpeace zaplatit škodu, kterou jeho aktivisté zavinili tím, že vylezli na chladicí věž elektrárny ve Chvaleticích a vyvěsili na ní tranpsarent.
„Dosud zjištěné škody, jako je rozstříhání plotu, vrtání do pláště chladicí věže a další, postupně vyčíslujeme. I pokud aktivisté nepoškodili ochranný nátěr věže, jak uvádí posudek Greenpeace, jedná se o škodu v řádu milionů korun. Je-li však plášť poškozen, vyšplhá se na desítky milionů," řekla Seznamu mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.
#AirProtectors to #WaterProtectors Cheers to @NoDAPL! #keepitintheground #STOPcoal #NeChvaletice https://t.co/5qybAdiDD7 pic.twitter.com/z96q4R2Cnc
— NeChvaletice (@NeChvaletice) October 4, 2016
Hnutí Greenpeace označilo prohlášení společnosti za absurdní. „Přestřižený plot je absolutní lež, protože jsme přes ten plot přecházeli po žebřících a nebyl tak žádný důvod přestřihávat plot. Máme to navíc zdokumentované, natočené a máme fotky, takže jestli tohle říkají, tak lžou," reagoval mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
Za nesmyslné považuje i vyčíslenou výši škod. „Jestli ale není taková budova schopna unést vrtání vrtačkou, je na čase elektrárnu uzavřít okamžitě," dodal mluvčí s tím, že majitel elektrárny nemá podle něj s takovými argumenty šanci uspět u soudu.
— NeChvaletice (@NeChvaletice) October 3, 2016
Aktivisté z českého hnutí Greenpeace jsou na věži elektrárny už druhý den a plánují tu ještě několik dní setrvat. Zatím jim v tom nezabránilo ani chladné počasí a rozmlouvání policejní vyjednavačky. Greenpeace tak chce zabránit prodloužení životnosti chvaletické elektrárny, jejíž provoz měl být původně zastaven v roce 2020.
Plánovaná modernizace má ale prodloužit životnost elektrárny o dekádu. Její vlastník - společnost Severní energetická, celou akci považuje za absurdní, hlavním cílem modernizace je totiž snížení škodlivých látek a prachu.