Článek
Česko je před úterní schůzkou prezident Zeman – premiér Babiš – vicepremiér Hamáček – zas o něco blíž předčasným volbám. Jako řešení současného patu je už připustili všichni tři hráči.
Stane se tak v případě, že hlava státu odmítne ustoupit a splnit svou ústavní povinnost, jak to po ní chtějí vládní lídři. Nežádají toho moc – odvolat ministra kultury Antonína Staňka a místo něj jmenovat místopředsedu ČSSD Michala Šmardu.
Z tak banálního požadavku už nehodlá ustoupit předseda ČSSD Jan Hamáček. Ačkoliv čtyřicetiletý politik jinak umí dělat kompromisy a předcházet konfliktům, tentokrát odjíždí na schůzku do Lán vyhecovaný jako nikdy předtím.
Je dost naštvaný na prezidenta, s nímž usiloval urovnat vztahy a hlavně ukončit vyčerpávající válku mezi ním a ČSSD. Teď se ale Hamáček cítí podveden, protože se snažil, ale stejně dopadl jako předchůdci Sobotka, Paroubek nebo Špidla.
Hamáček je také vyprovokovaný vtipy na sociálních sítích, kde si z něj lidé utahují, že je měkký, jak neustále ustupuje nebo že naletěl dvojici Zeman–Babiš a že je to najednou on, kdo je za politického hlupáka.
#hamáček - hadr na podlahu pic.twitter.com/d92drp9KlV
— Čeština 2.0 (@cestina20) June 25, 2019
Kromě toho je pod velkým tlakem ze sociální demokracie, kde sílí hlasy, že dosud se už ustupovalo dost z dřívějších požadavků – například, že členem vlády nemůže být trestně stíhaná osoba nebo že hnutí ANO nesmí mít resorty financí a spravedlnosti.
ČSSD proto chce říct – dál už ne: „Pokud si nemůžeme jako suverénní strana ani vybrat, kdo za nás bude ve vládě a kdo ne, nemá smysl v ní dál pokračovat.“
Hamáček přitom byl dlouho tím posledním, kdo v nejužším vedení sociální demokracie obhajoval účast v Babišově kabinetu. Všichni ostatní místopředsedové před svazkem s hnutím ANO už dříve varovali.
Dnes už je rozhodnutý opustit kabinet i Jan Hamáček, pokud prezident odmítne požadovanou výměnu na postu ministra kultury. Všech pět ministrů za ČSSD (Hamáček, Maláčová, Petříček, Toman a Staněk) by v takovém případě podalo demisi.
Frustrace sociálních demokratů z vládního angažmá je o to větší, že nepřináší žádné výsledky a preference strany dál klesají. Naposledy evropské volby v květnu skončily naprostým debaklem.
V Lidovém domě přitom nevědí, co vlastně dělají špatně – ve vládě úspěšně prosazují svůj program, a dokonce do ní vyslali nové tváře (Petříček a Maláčová), které reprezentují novou generaci a jsou překvapením sezóny.
Ale přepočítal se také prezident Miloš Zeman. Už veřejně mluvil o své představě, že až z Babišovy vlády odejde ČSSD, okamžitě a ochotně ji nahradí Okamurova SPD.
Jenže „hnědou“ podporu razantně odmítl premiér Babiš, který v případě rozpadu kabinetu raději upřednostňuje předčasné volby. V tom má Babiš podporu i u některých poslanců svého hnutí.
Prezidenta Miloše Zemana, jemuž politici vyčítají svévoli, se tím ale nezbaví. Po pádu vlády a před vyhlášením předčasných voleb je to hlava státu, kdo hraje klíčovou roli v tuzemské politice.