Článek
Třetinu obyvatel Bruselu tvoří lidé, kteří díky evropskému občanství nebo dlouhodobému pobytu v Belgii mají volební právo v komunálních volbách, často o tom ale nevědí.
Mezi Belgičany je volební účast velmi vysoká. Ve volbách do obecních zastupitelstev překračuje devadesát procent. Ze zákona je dokonce povinná, od roku 2003 se ale pokuty za porušení zákona nevybírají.
Your commune handles public order & sports. 8 in BXL decided to set up big screens for locals to watch the World Cup.
— VoteBrussels (@VoteBrussels) June 10, 2018
Don’t sit this election out & complain from the sidelines—Non-Belgians are 1/3 of BXL! Post/email your form ASAP https://t.co/mwq2PaPianhttps://t.co/ne7t8i4JHD pic.twitter.com/EksUWei4r0
Bruselští politici nyní hledají způsob, jak k volbám přivést i občany jiných zemích. Těch chodí k místním volbám pouhých čtrnáct procent. Radnice proto spolupracuje s několika think tanky a nevládními organizacemi, které zvyšují povědomí společnosti o občanských právech.
Každý občan Evropské unie má právo volit i kandidovat v komunálních volbách kterékoliv členské země, ve které žije. Některé země poskytují výjimku různým dalším skupinám obyvatel, například v Británii jsou to občané zemí Commonwealthu. Belgie kromě občanů EU umožňuje účast na komunálních volbách také dalším rezidentům, kteří v místě voleb žijí alespoň pět let. Před volbami se stačí zaregistrovat.
31. července končí lhůta pro registraci cizinců před říjnovými volbami v Bruselu. Podle místní radnice je klíčové, aby se do lokální politiky zapojili také cizinci, kterých v Bruselu nejméně 100 000 pracuje přímo pro orgány Evropské unie. EU dlouhodobě deklaruje, že staví svoje společenství na politické participaci a principu subsidiarity.