Článek
Už zhruba dvě desetiletí žehrají Brňáci na to, že nemají pořádný fotbalový stadion. Místo vize spojené s oživením prostoru Za Lužánkami, s nimiž byla spojena velká část městské fotbalové tradice, přišel nyní trochu jiný nápad.
„Hovořili jsme s městem o tom, že by mohla proběhnout revitalizace stadionu na Srbské. Zdá se, že na tom máme shodu. A už jsme v té věci uzavřeli i memorandum s Fotbalovou asociací ČR,“ říká Václav Bartoněk, majitel fotbalového klubu Zbrojovka Brno.
Prohlédněte si, jak by nový stadion mohl vypadat:
Zbrojovka nyní ve druhé nejvyšší soutěži aspiruje na to, že si po roce přinejmenším zopakuje barážové zápasy o návrat do nejvyšší soutěže.
Stadion na Srbské ulici ale zažil poslední stavební úpravy zkraje tisíciletí. „Nároky se zintenzivňují a za pár let by současný stadion v Brně přestal požadavkům na I. a II. ligu, neřkuli na podmínky UEFA, stačit. Byl jsem osloven, abych tyto záležitosti představitelům brněnského magistrátu odprezentoval, což jsem pochopitelně rád učinil,“ říká Stanislav Rýznar, licenční manažer Fotbalové asociace ČR.
I díky tomu se projektu dostalo příznivého náhledu od magistrátu. Věc má na starosti náměstek primátorky Petr Hladík. Na žádost o rozhovor od redakce Seznam Zprávy bohužel nereagoval.
Tabulka 24. kola má tuto podobu 📊 Kompletní kolo se dohraje 4. července dohrávkou Třince s Vlašimí 😉
— FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA (@FN_liga) June 19, 2020
Představa je nicméně taková, že by revitalizace objektu stadionu na Srbské proběhla v příštích letech v několika etapách. A to tak, aby se na stadionu vždy dalo průběžně hrát.
Ekonomická náročnost projektu by měla zůstat ohraničena 600 - 700 miliony korun. A na konci všeho snažení by na Srbské měl stát moderní stadion pro 20 000 lidí.
„Brňáci mají k současnému stadionu tu výhradu, že se u něj nedá parkovat. Nový velký parkhaus pro 180 vozů by to snad měl pomoci vyřešit, další fanoušky by ke stadionu vozila tramvaj,“ nechává nahlédnout do představ o dopravní obslužnosti nového stadionu Václav Bartoněk.
Jeho představa je taková, že Fotbalová asociace ČR postrčí projekt mezi preferované investice Národní sportovní agentury.
„My to asi obecně uděláme tak, že u agentury podpoříme všechny nové či přestavované stadiony klubů I. a II. ligy. Tedy i včetně Hradce Králové a dalších,“ říká Martin Malík, předseda Fotbalové asociace ČR. „S Brnem bychom rádi počítali jako s místem, kde by řadu svých zápasů mohly sehrát mládežnické reprezentace.“
Co se týče areálu Za Lužánkami, tam se počítá s vybudováním dvou travnatých hřišť pro mládežníky, vybudováním systému, který by jímal dešťovou vodu z betonových tribun a pomáhal zavlažování. A zejména s vybudováním amfiteátru, kde by se zejména v letních měsících konaly městské kulturní akce.