Článek
Peníze dostanou i neziskové organizace na pomoc potřebným. Schválit to ještě musí zastupitelé. Společně s krajem se bude město podílet na financování několika projektů, které se zabývají sociální prevencí. Vyčlenilo na to 7,6 milionu korun. „Jedná se o sociální služby působící na území města zařazené v projektech Jihomoravského kraje, mezi které patří azylové domy, intervenční centra, sociálně terapeutické dílny a sociálně aktivizační služby pro děti a mládež. Celkem podpoříme 14 projektů,“ uvedla Vaňková.
Podpora se týká například lidí s postižením zraku, mentálním postižením nebo poruchou autistického spektra. Projekty pomáhají také lidem v sociálně vyloučených lokalitách díky programům aktivizační podpory, které se soustředí na práci s rodinami a poskytují jim poradenství třeba při vzdělávání. Významnou součástí tohoto dotačního programu jsou azylové domy, které poskytují zázemí jednotlivcům i rodinám v krizové situaci a obětem domácího násilí.
Do jedenácti oblastí je rozčleněný dotační program určený na podporu projektů, které doplňují nebo navazují na registrované sociální služby. Čtyři miliony korun dostanou nestátní neziskové organizace. Celkem 56 organizací si je rozdělí na 67 projektů. „Snahou města je poskytovat pomoc všem potřebným. Na to však naše kapacity nemůžou stačit, proto jsou dotace poskytovány neziskovým organizacím, které se v kooperaci s Brnem starají o rozšíření nabídky služeb pro potřebné,“ řekla Vaňková. Podle ní program podporuje například dobrovolnickou činnost v různých odvětvích sociálních služeb. „Najdeme zde organizace, které se věnují onkologicky nemocným dětem, seniorům a také lidem s poruchou autistického spektra. Dobrovolnictví vnímám jako oboustranně rozvíjející činnost, zdravý člověk si často nedokáže představit problémy, se kterými se nemocný nebo postižený potýká, a může to velmi změnit jeho náhled na život,“ dodala Vaňková. Jednou z oblastí dotačního programu je animoterapie, u níž klientům pomáhají zvířata, ať už psi, koně, nebo i zakrslí králíci.