Článek
Proměnu pevnostního města s venkovským zázemím v kypící centrum průmyslu popisuje nový svazek knižních Dějin Brna, který vydal městský archiv. Téměř na 1300 stranách zachycuje takzvané dlouhé 19. století, tedy období od francouzské revoluce po první světovou válku.
„Na rozdíl od stagnujícího raně novověkého města jsme tu svědky mimořádného tempa a hloubky společenských změn, které lze v českých zemích i ve střední Evropě zaznamenat jen u málokterých měst,“ napsali v předmluvě redaktoři svazku Lukáš Fasora a Jiří Malíř.
Historici popisují rozsáhlou industrializaci a urbanizaci, jejíž výsledky jsou dodnes v Brně vidět na každém kroku. V 19. století vznikla po vídeňském vzoru okružní třída, celé čtvrti výstavních domů, průmyslové areály, honosné veřejné stavby, ale také třeba základní trasování linek městské dopravy.
Užívání „plodů modernizace“ mělo nerovnoměrný ráz a kontroverzní politické souvislosti. Rostlo napětí plynoucí z národnostní emancipace Čechů a sociálních nerovností. V Brně bylo silné dělnické hnutí, které promlouvalo do dějin rakouské sociální demokracie.
„Pro tehdejší Brňany modernizace znamenala i desítky let života stráveného uprostřed sutin a stavenišť, přinášela rychlou a často velmi bezohlednou přestavbu či přímo destrukci jim důvěrně známých míst, nemalé ekologické škody i podezřelé zájmové kartely ve vedení města,“ zmínili Fasora s Malířem.
Kniha přináší řadu zajímavostí, třeba že v Brně v roce 1851 bylo 47 parních strojů o výkonu 610,5 koňské síly, což znamená druhé místo v monarchii, za Vídní a před Prahou. Na Zelném trhu se oproti dnešku prodávalo textilní zboží.
Sedmisvazkové Dějiny Brna jsou projekt vyžadující mnohaletou práci desítek autorů. Zatím vyšly svazky s čísly 1, 2, 4, 6 a 7. Pokrývají pravěk, středověk, 19. století, uměleckohistorické památky a předměstské obce. Dále historici pracují na období raného novověku a 20. století.
Dosud poslední knižní dějiny města vyšly na přelomu 60. a 70. let ve dvou svazcích. Byly však poplatné době. Navíc se málo věnovaly například církevním institucím a okrajovým částem města.