Článek
Další přepočet je v plánu za čtyři roky.
Uhlíková stopa brněnského magistrátu se podle Hladíka snížila z původních 2650,88 tuny oxidu uhličitého vypouštěného v roce 2016 na 2059,20 tuny oxidu uhličitého v roce 2019, tedy asi o 22 procent. Cílem je mezi roky 2000 a 2030 snížit celkový objem emisí ve městě o 40 procent.
„Velmi mě těší, že se výrazně daří snižovat emise na úřadech. Abychom však dosáhli celoměstského cíle, musí se zapojit i příspěvkové organizace, veřejné instituce nebo firmy,“ uvedl Hladík. Město už ohledně tohoto cíle dříve podepsalo memorandum o spolupráci s více než 30 brněnskými subjekty, s těmi spolupracuje na nízkoenergetických opatřeních.
Uhlíková stopa úřadu je měřítkem vlivu jeho činnosti na životní prostředí a zejména na klimatické změny. Jde o indikátor, který je nepřímým ukazatelem spotřeby energií a materiálů a produkce odpadů, stanovuje množství skleníkových plynů. Jde především o emise spojené se spotřebou energií, paliv ve služebních automobilech, se služebními cestami, nákupem materiálů a techniky či s produkcí odpadů.
Příští nová čísla by magistrát měl mít v roce 2024. V aktualizovaných datech by se pak měly projevit další investice města, například plánovaná výstavba bioplynové stanice.