Článek
Dodatek sira Grahama Bradyho, který poslanci v úterý večer schválili většinou 16 hlasů (317 ku 301), je v podstatě variací na „císařovy nové šaty”. Zákonodárci podmínečně souhlasí s brexitovou dohodou za předpokladu, že se kontroverzní irská pojistka nahradí jiným mechanismem.
Jenže podle Irska, pro které je zabránění návratu „tvrdé” hranice mezi Ulsterem a jihem ostrova s kontrolními stanovišti a podobnou infrastrukturou prioritou, alternativa neexistuje. Zbytek EU je s Dublinem nebývale solidární a v řádu minut po hlasování ve Westminsteru telegrafoval, že uzavřená dohoda se v tomto bodě znovu otevírat nebude. Plán B, který je de facto plán A prezentovaný jako plán C, tak měl jen jepičí život...
Britská ministerská předsedkyně dokázala v úterý večer v hodině H obdivuhodně sjednotit svou rozštěpenou stranu. Současně ale dílčím parlamentním vítězstvím vyvolala nerealistická očekávání. Kvůli něm pak bude dopad na zem tvrdší. Evropská unie totiž není připravená a ochotná rozpárat balicí papír a mašli kolem pracně obstaraného daru brexitové dohody. Podmínečná irská pojistka se z textu dost dobře nedá vyjmout nebo „z gruntu“ přepracovat. „Irská pojistka je zapotřebí a události ve Westminsteru na tom nic nemění,” napsal na Twitteru šéf irské diplomacie Simon Coveney.
Backstop was agreed by UK/EU as the insurance policy to avoid a hard border in all scenarios. We hope it will never be used, or be replaced quickly by a future relationship agreement. But it is necessary and tonight’s developments at Westminster do nothing to change this. #Brexit
— Simon Coveney (@simoncoveney) January 29, 2019
Za 14 dnů čeká Theresu Mayovou v londýnské Dolní sněmovně okamžik pravdy a hlasování o dohodě, která sotva dozná požadovaných změn. Odmítnutím možnosti prodloužit dvouletou lhůtu a odložit tak brexit na datum pozdější, než je šibeniční 29. březen, tlačí premiérka ke zdi poslance i sama sebe.
Z britských ambasád po světě unikají informace o horečnatých přípravách na variantu „no deal”, tedy na chaotický odchod Britů z EU bez dohody. Cesta k tomu je solidně vydlážděná. Oproti situaci před dvěma týdny se změnilo de facto jen to, že britští politici teď jakoby mohou z této situace vinit Evropskou unii. Někteří dokonce věří, že to Brity semkne. Omyl. Ještě víc se obnaží, jak brexit obyvatele Spojeného království rozdělil a rozděluje.