Článek
Všichni povolaní potápěči jsou takzvaní zdravotní technici. Běžně mají za úkol pečovat o pracovníky, kteří se musí vydávat do velkých hloubek, například kvůli hlubinnému průzkumu nebo během mimořádných záchranných operací. „Ačkoli běžně nepracují s lidmi umístěnými na ventilátorech, mají zkušenosti s lidmi, kteří používají dýchací přístroje pod tlakem,“ cituje deník The Times koordinátora projektu a lékaře Michaela von Berteleho.
Na výzvu britské Národní zdravotnické služby (NHS) reagovalo velké množství dobrovolníků z řad zdravotních techniků. První desítka potápěčů začala pomáhat v sobotu večer v londýnské nemocnici Royal Free. Pokud bude celý systém fungovat, zapojí se dobrovolníci ve více nemocnicích po celé zemi.
Nemocnice poptávají kyslík
„Jsou to lidé, kteří jsou zvyklí pracovat v ochranných prostředcích delší dobu ve značně nekomfortních podmínkách,“ citují The Times von Berteleho. Podle koordinátora projektu právě díky těmto zkušenostem budou velkým přínosem pro britské zdravotnictví.
Ve stejnou chvíli, kdy NHS oznámilo pomoc od potápěčů, se objevily zprávy o vysoké poptávce nemocnic po zásobách kyslíku. Podle britských médií se zdravotníci obávají, že nemocniční systémy selžou a ohrozí tak životy pacientů na ventilátorech.
NHS odeslala britským lékařům dokument, ve kterém upozorňuje na přetěžování přístrojů pro distribuci kyslíku. Podle NHS některé nemocnice „odebírají ze svých nádrží množství, které přesahuje maximální doporučený průtok“, což může ohrozit dodávku kyslíku pro pacienty nakažené koronavirem.
Vědí, jak pracovat s přístroji
Podle von Berteleho počty hospitalizovaných pacientů přesahují kapacity některých nemocnic až dvojnásobně, jiná zařízení aktuální pandemii „sotva zvládají“. Právě přetíženým zařízením můžou podle něj posily z řad potápěčů pomoci. „Dobře vědí, jak s přístroji pracovat, jak monitorovat tlak a budou se jistě velmi rychle učit,“ okomentoval posílení von Bertele.
Spojené království může být „jednou z nejhůře, ne-li nejhůře, postiženou zemí v Evropě“, citovala v neděli BBC vládního poradce a šéfa neziskové organizace Wellcome Trust sira Jeremyho Farrara. „Počty nakažených ve Velké Británii stále rostou, doufáme, že za týden nebo dva se počet lidí, kteří potřebují hospitalizaci, sníží,“ řekl Farrar.
Očekává se, že počet obětí v Británii přesáhne v neděli deset tisíc. Vakcína by podle Farrara mohla být hotova na podzim, bude ale ještě nějakou dobu trvat, než bude možné očkovat širokou veřejnost.