Hlavní obsah

Britské tajné služby bojují proti ruským dezinformacím o covidové vakcíně

Foto: Profimedia.cz

Demonstrace proti koronavirovým opatřením i očkování na Trafalgar Square v Londýně.

Britští zpravodajci užívají v boji proti dezinformacím software, který původně vyvinuli pro boj s propagandou extremistů z takzvaného Islámského státu.

Článek

Britská elektronická rozvědka GCHQ zahájila ofenzivní kybernetickou operaci, jejímž cílem je potírat propagandu proti budoucí koronavirové vakcíně, kterou šíří nepřátelské státy. Informoval o tom deník The Times. Velkou část dezinformací tohoto typu má podle něj na svědomí Rusko.

Zpravodajská služba podle listu využívá software, který původně vyvinula proti propagandě a verbování nových rekrutů teroristické organizace Islámský stát. Nyní jej nasadila proti aktivitám Moskvy, která se snaží využívat pandemie covidu-19 pro oslabení Západu a prosazování ruských zájmů.

Britská vláda si je vědoma sílící nutnosti čelit falešným informacím o očkování proti koronaviru v době, kdy se možnost získání účinné vakcíny stává čím dál více reálnou. „GCHQ dostala za úkol likvidovat antivakcináře na internetu a na sociálních médiích,“ řekl deníku nejmenovaný vládní zdroj.

Taktika má spočívat v tom, že se rozvědka zaměří na potírání „nepřátelského obsahu“ spojeného s cizím státem a že naruší operace kybernetických aktérů zodpovědných za jeho šíření. Dokáže například zašifrovat jejich data tak, aby k obsahu ztratili přístup a zablokovala se i jejich vzájemná komunikace.

Rusko stojí za velkou částí dezinformací týkajících se koronaviru, tvrdí jiný zdroj blízký britskému kabinetu. Podle něj dostala GCHQ povolení zasáhnout pouze proti takovým dezinformacím, které pocházející od státních aktérů, nikoliv od britských občanů. „Svolení zakročit proti pomatencům byste nedostali. Lidé mají právo plácat na internetu kraviny,“ dodal zdroj.

Deník The Times minulý měsíc informoval o ruské dezinformační kampani, která má za cíl vyvolávat strach z koronavirové vakcíny vyvíjené Oxfordskou univerzitou. Obrázky, internetové memy a videa přisuzovaly této vakcíně schopnost přeměnit lidi v opice, neboť využívá vektor v podobě šimpanzího adenoviru.

Británie spolu se Spojenými státy a Kanadou zároveň obviňuje Moskvu, že se pomocí elektronické špionáže pokusila informace o vývoji oxfordské koronavirové vakcíny ukrást. Výzkum proto střeží tajná služba MI5.

Doporučované