Článek
Jeden z největších anglických pivovarů Greene King i pojišťovací a zajišťovací společnost Lloyd’s of London ve středu oznámily, že darují finanční prostředky charitám, které se staví za rovnoprávnost ras. Informoval o tom web The Telegraph.
Společnost Greene King založil na konci 18. století Benjamin Greene. Ten podle webu The Guardian vlastnil nejméně 230 otroků a byl jedním ze 47 tisíc otrokářů, které po zrušení otroctví v roce 1833 odškodnila britská vláda. Greene obdržel v dnešních penězích téměř 500 tisíc liber (14,8 milionu Kč) poté, co se vzdal práv na tři plantáže v oblasti Západoindických ostrovů.
„Je neospravedlnitelné, že jeden z našich zakladatelů profitoval z otroctví a na začátku 19. století argumentoval proti jeho zrušení. Máme v plánu investovat značné prostředky ve prospěch černošských, asijských a dalších etnických komunit a podpořit rasovou diverzitu v podnikání,“ uvedl generální ředitel Greene King Nick Mackenzie.
Podrobnosti o odškodněných firmách i částkách jsou uvedeny v obsáhlé databázi londýnské univerzity UCL. V ní je uveden například i jeden ze zakladatelů trhu Lloyd’s of London Simon Fraser, který vlastnil panství Castle Bruce na karibském ostrově Dominika. Fraserovi byla v dnešních penězích vyplacena kompenzace ve výši 397 tisíc liber (téměř 12 milionů Kč).
„Je nám líto, jakou roli hrál trh Lloyd's v 18. a 19. století v obchodě s otroky. Bylo to děsivé a ostudné období anglické historie, i naší vlastní. Odsuzujeme neobhajitelná provinění, ke kterým během tohoto období došlo. Poskytneme finanční podporu charitativním organizacím propagujícím inkluzi černošských a dalších menšinových etnických skupin,“ prohlásil ve středu večer mluvčí Lloyd’s.
Mezi společnosti, které přímo či nepřímo z otrokářských kompenzací profitovaly, patří podle webu The Telegraph například bankovní společnosti Royal Bank of Scotland (RBS), Barclays, HSBC nebo Lloyds Banking Group.
Liberální demokratka Layla Moranová společnosti uvedené v databázi UCL vyzývá k tomu, aby na podporu minoritních etnických komunit darovaly finanční prostředky. „Nikdo nemůže změnit minulost - ale tyto společnosti mohou nyní jít příkladem a pomoci budovat lepší budoucnost. Jsem ráda, že některé společnosti to uznávají a na hovory reagují. Vyzývám ostatní, aby je následovaly,“ uvedla Moranová.
UPDATE: The statue of slave trader Robert Milligan has now been removed from West India Quay.
— Sadiq Khan (@SadiqKhan) June 9, 2020
It’s a sad truth that much of our wealth was derived from the slave trade - but this does not have to be celebrated in our public spaces. #BlackLivesMatterpic.twitter.com/ca98capgnQ
Podnětem k otevření debaty o roli otrokářství v britských dějinách bylo podle agentury Reuters stržení sochy obchodníka s otroky Edwarda Colstona demonstranty protestujícími proti rasismu ze 7. června. Dav v anglickém přístavním městě Bristol nakonec sochu odkutálel na most a shodil do řeky. Pozornost připoutalo i poničení sochy válečného premiéra Winstona Churchilla v Londýně. Kdosi k jeho jménu sprejem napsal, že byl rasista.
V Londýně byla minulý týden v souvislosti s celosvětovými protesty proti rasismu odstraněna socha jiného obchodníka s otroky Roberta Milligana. V úterý podpořil úsilí o odstranění připomínek osobností, které se zapojily do obchodování s otroky, londýnský starosta Sadiq Khan.
„Je smutnou pravdou, že mnoho z našeho bohatství pochází z obchodování s otroky. To však nesmí být oslavováno na našich veřejných místech,“ uvedl Khan v příspěvku na Twitteru, k němuž připojil videozáznam odstraňování sochy. Dříve ve stejný den uvedl, že by se měly změnit i názvy ulic pojmenované po otrokářích.