Článek
Anglický úřad veřejného zdraví nově zjistil u britské varianty nového koronaviru, jež má název B.1.1.7., přítomnost mutace E484K. Ta se objevuje na takzvaném S-proteinu viru a byla dříve objevena ve variantách viru z Brazílie a Jihoafrické republiky.
Britská veřejnoprávní BBC uvedla, že tuto mutaci v britské variantě vědci objevili u jedenácti z více než 214 tisíc vzorků, které testovali. Virolog Julian Tang z Univerzity v Leicesteru to označil za znepokojivý vývoj, leč „ne zcela neočekávaný“.
Tang uvedl, že je důležité následovat koronavirová nařízení a snížit počet nově nakažených, čímž se sníží i možnost dalších mutací. „Nejenže se jinak bude virus dál šířit, bude se moci i dál vyvíjet,“ varoval podle BBC Tang. Šíření nákazy by podle něj umožnilo mísení různých variant dohromady.
Co je „britská varianta“ covidu-19?
Jedná se o variantu, která se poprvé objevila v anglickém Kentu. Podle dostupných informací je nakažlivější než původní verze nového koronaviru, šíří se tedy snadněji. Na konci ledna o ní britský premiér Boris Johnson také prohlásil, že má i vyšší smrtnost. Poprvé se objevila před Vánoci v prosinci 2020.
V Británii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, se od počátku pandemie koronavirus prokázal u více než 3,8 milionu lidí. Po nákaze zemřelo přes 106.000 osob.
Jak to bude s vakcínami?
Mutace E484K způsobuje podle britského deníku The Independent to, že je virus hůře rozpoznatelný pro imunitní systém lidského těla a též i odolnější vůči v současnosti dostupným vakcínám proti covidu-19, které byly vyvinuty pro boj s dřívějšími variantami nového koronaviru.
Právě otázka vakcín a jejich budoucnost v případě rozšíření dalších variant je nyní klíčová. Například americká biotechnologická firma Moderna uvedla, že její očkovací látka je podle prvních výsledků účinná i proti novým variantám s mutací E484K. Reakce imunitního systému však nemusí být tak silná či dlouhodobá, píše BBC.
Updated PHE report on the B 1.1.7 #SARSVoV2 lineage ('UK variant'). New data provides stronger evidence it may be associated to increased mortality risk. The E484K mutation involved in lower immune recognition has also been observed in 11 B 1.1.7 genomes.https://t.co/cwm4BQeR8a
— Prof Francois Balloux (@BallouxFrancois) February 2, 2021
Na schválení nyní čekají dvě nové vakcíny od firem Novavax a Janssen, které taktéž fungují podle britského veřejnoprávního média dobře proti novým variantám covidu-19. A experti tvrdí, že v nejhorším případě je možné i nyní dostupné očkovací látky navrhnout v rámci několika týdnů či měsíců tak, aby si s variantami uměly lépe poradit. Dobrou zprávou navíc podle odborníků je, že varianty mutují stejným způsobem.
Masivní testování kvůli výskytu jihoafrické varianty
Mutaci E484K v sobě má i jihoafrická varianta, jejíž výskyt se britské úřady nyní rozhodly zmapovat. V úterý ráno zahájily podle The Independent masivní plošné testování v oblastech, kde se tato vysoce nakažlivá varianta z Jihoafrické republiky objevila. Otestovat Britové chtějí 80 tisíc lidí stylem „door-to-door“. Zdravotníci tedy sbírají vzorky od místních v jednotlivých oblastech – rozdávají jim domácí sady na testování a k dispozici jim jsou i provizorní testovací střediska.
Door-to-door testing of 80,000 people in England has started with the government aiming to find "every single case" of the South Africa coronavirus variant.
— LBC News (@LBCNews) February 2, 2021
Read more: https://t.co/q5dSVB88TU pic.twitter.com/aN2t9zCXxt
Jedná se o ryze bleskovou akci. Britská vláda své úmysly oznámila v pondělí poté, co se jihoafrická varianta objevila u jedenácti lidí z různých regionů – nakažení nepřicestovali z Jihoafrické republiky a neměli ani vazby na někoho, kdo by tuto zemi navštívil. Celkem už podle agentury Reuters Britové otestovali na jihoafrickou variantu pozitivně 105 lidí, kromě oněch jedenácti si však většina variantu z JAR přivezla z cest či od někoho, kdo cestoval.
Podle agentury Reuters je cílem testovací kampaně zpřetrhat komunitní šíření jihoafrické varianty tím, že nakažení půjdou do karantény. Testovat se začalo ve třech oblastech v Londýně, ve dvou regionech na jihovýchodě Anglie a v jednom v jejím středu, na východě a na severozápadě.