Článek
Ještě před tři čtvrtě rokem se šéf britského kabinetu dušoval, že bez dohody Spojené království z Unie nevystoupí. Nyní to ale vypadá na otočku o sto osmdesát stupňů – na situaci „buď anebo“, která dost pravděpodobně skončí brexitem bez vyjednané (převážně obchodní) dohody.
Johnson se k dalšímu postupu vyjádřil před začátkem nového kola vyjednávání o dohodě 2.0. Moc prostoru na debaty už nezbývá – návrh by měl být podle britského premiéra k dispozici už na říjnovém summitu evropských lídrů v Bruselu. Takže za zhruba měsíc a týden.
Johnson nadnesl, že pokud do té doby dohoda nebude, měli by to všichni „přijmout a jít dál“. Jeho rétorika se tak třeba oproti loňskému prosinci dost změnila.
Prosinec 2019: „Garantuji vám, že dosáhneme obchodní dohody“
Pár dní před klíčovými prosincovými volbami, v nichž Boris Johnson a jeho Konzervativní strana získali pohodlnou většinu v Dolní sněmovně, a zajistili si tak hladké přijetí návrhu rozvodové smlouvy, premiér zarytě slíbil, že bez vyjednání obchodních vztahů Británie z EU neodejde.
Rozmetal tak pochybnosti a strachy, které ohledně budoucího fungování ostrovního státu v rámci Evropy zaznívaly. O necelé dva měsíce později vyvedl Británii z Unie a řekl, že onu finální obchodní dohodu zvládnou vyjednavačské týmy sjednat do konce roku 2020. Bez žádného prodlužování.
Teď se zdá, že skeptické hlasy z Bruselu i Londýna měly v zimě pravdu a dohoda se konat nebude. A Johnsonova vláda přišla ve středu s plánem, který se tomu ze začátku roku vzdaluje ještě markantněji. Chce porušit některé závazné body z brexitové – rozvodové – smlouvy. Té, o níž (jak je vidno v přiloženém tweetu) Johnson nesčetněkrát prohlásil, jak je skvělá.
Just a 2:07 super cut of Boris Johnson saying how absolutely fantastic the withdrawal agreement is. pic.twitter.com/fllZTz9UwO
— James Ball (@jamesrbuk) September 8, 2020
EU: „Vysmívají se nám“
Britský kabinet zveřejnil návrh zákona o vnitřním trhu, kterým by malé podvádění zdánlivě legitimizoval. Návrh ignoruje některé části odchodové dohody. Podle britské BBC jde o ty týkající se hospodářské konkurence a celního režimu v Severním Irsku. Tedy otázky, které byly ve vyjednávání brexitové smlouvy jedněmi z nejsložitějších. Zákon by umožnil nezavádět kontroly na zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království. A také by britskému kabinetu vložil do rukou výlučnou pravomoc v otázkách státní podpory firem.
V návrhu nového zákona stojí, že by tyto body byly platné i v případě, že by byly v rozporu s mezinárodními smlouvami. Výrazně odmítavě se proti plánu Británie vyjádřili lídři evropských institucí i jednotlivých členských států. „Porušili by tím mezinárodní právo a nabourává to důvěru,“ napsala krátce po odhalení legislativního návrhu na Twitter šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Very concerned about announcements from the British government on its intentions to breach the Withdrawal Agreement. This would break international law and undermines trust. Pacta sunt servanda = the foundation of prosperous future relations.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 9, 2020
Na straně Unie to po zveřejnění kontroverzního textu vřelo i ve středu večer. Podle britského listu The Times Johnsona někteří vysoce postavení evropští činitelé viní z toho, že úmyslně sabotoval vyjednávání o obchodu a nasměroval Británii k bezdohodovému odchodu.
Nejmenované zdroje Timesů z vrchních pater evropské politiky si stěžovaly na „bezprecedentní porušení vzájemné důvěry“. „Vysmívají se nám. To neustálé odkazování se na Světovou obchodní organizaci znamená: ‚Můžete se jít vycpat‘. Mám pocit, že britská vláda se pro odchod bez dohody rozhodla,“ uvedl anonymní zdroj. Řešilo se údajně i to, že by EU z vyjednávání vycouvala. Takové noty ale nakonec hlavní unijní vyjednavač nedostal.
Do Londýna nicméně zamířil místopředseda Evropské komise, Slovák Maroš Šefčovič, který má v unijní instituci na starost interinstitucionální vztahy a strategický výhled. V Británii se Šefčovič sejde podle BBC s vládním představitelem Michaelem Govem. Bude po něm chtít „objasnění“ toho, jak Britové hodlají uplatnit závaznou brexitovou dohodu.
Potenciální dohody, co nemají hodnotu
Rozpor ohledně porušení některých článků brexitové dohody panuje i u britských vládních činitelů samotných. V úterý na protest rezignoval šéf právního oddělení Downing Street 10 Jonathan Jones. A ministr pro otázky Severního Irska Brandon Lewis už před pár dny připustil, že by onen navrhovaný zákon o vnitřním trhu skutečně porušil mezinárodní právo.
Ani poslanci z řad Konzervativní strany nejsou zcela pro přijetí zákona. Někteří podle The Times vládu varovali, že pro legislativu, která by porušovala mezinárodní právní závazky, hlasovat nebudou.
„Jednoduše: nebudu hlasovat pro porušování zákona,“ řekl podle Timesů člen britského parlamentu Roger Gale. „Proč by kterákoli země chtěla uzavřít dohodu s Británií, když by věděla, že ta smlouva nemá ani hodnotu papíru, na kterém je napsána?“ dodal Gale.
“Britain does not break treaties. It would be bad for Britain, bad for our relations with the rest of the world and bad for any future treaty on trade we may need to make.”
— Leeds for Europe 🇪🇺 (@LeedsEurope) September 8, 2020
Margaret Thatcher speech to the Conservative Group for Europe, April 1975 pic.twitter.com/SpYUDpMn8B
Ze strany Spojeného království by šlo o nevídaný krok – Britové si zakládají na tom, že jsou spolehlivými partnery. „Británie neporušuje dohody. Bylo by to špatné pro naši zemi, pro naše vztahy se zbytkem světa i pro všechny budoucí obchodní dohody, které budeme chtít vyjednat,“ řekla koneckonců v roce 1975 Železná lady Margaret Thatcherová.