Článek
Velká Británie se potýká s nedostatkem pracovních sil, které ohrožují dokonce i postcovidové oživení.
Na nedostatek lidí totiž narazili podnikatelé jak v oboru pohostinství, tak i v maloobchodu – oba sektory přitom otevřely počátkem dubna a pracovali v nich především lidé z východní Evropy. Jenže od roku 2019 zemi opustilo zhruba 1,3 milionu cizinců, protože se obávali dopadů brexitu a následně i koronavirové pandemie.
Britští zaměstnavatelé proto plánují největší náborovou akci za posledních osm let. Podle organizace Chartered Institute of Personnel and Development a britského vyhledávače pracovních pozic Adzuna vzrostl nábor zaměstnanců za posledních šest týdnů o 18 procent. V současnosti je podle jejich odhadů potřeba obsadit téměř milion volných míst.
Zájem zahraničních pracovníků z EU o práci ve Spojeném království se však výrazně snížil, a to zhruba o polovinu oproti stavu před pandemií. Odrazují je především horší platové podmínky oproti britskému průměru a dlouholetá protiimigrační politika.
Nedostatek zaměstnanců může výrazně zpomalit návrat tamní ekonomiky do normálu. Zaměstnavatelé budou buď muset přistoupit ke zvýšení mezd, aby přesvědčili lidi z východní Evropy k návratu, nebo přilákat levnější pracovní síly ze zemí mimo EU. Takový krok by však znamenal, že sliby premiéra Borise Johnsona z brexitové kampaně ohledně regulace v migrační politice, nebudou zcela naplněny.
Zvýšením nástupních platů řešila Británie podobný problém již před čtyřmi lety. Tehdy začali zemi kvůli plánovanému brexitu a s ním spojené nejistotě ve větším množství cizinci opouštět v první vlně.