Článek
A analýza britského kabinetu přidává ještě jeden odhad: brexit dlouhodobě zpomalí ekonomiku v řádech několika procent ročně.
„Žádná studie naopak nepřišla s tvrzením, že by snad britská ekonomika na tom mohla být po brexitu lépe,“ dodává v rozhovoru pro Televizi Seznam Tomáš Sedláček a vysvětluje: „Celá Evropská unie byla totiž dělána s tím, aby se nám lépe obchodovalo.“
Negativních důsledků i nepříliš vhodných podmínek pro oddělení od evropského společenství si je vědoma zřejmě i většina poslanců britské Dolní sněmovny, která v úterý večer dohodu s Unií o vystoupení odmítla – proti bylo dokonce 230 z nich, což je největší prohra vládnoucí strany v historii Velké Británie.
Ještě horší důsledky bude podle Sedláčka brexit mít, pokud proběhne bez dohody. „Já si to představuji tak, jako kdybyste vašemu odběrateli dodávali, i když vám skončila smlouva,“ říká k tvrdému brexitu Sedláček a pokračuje: „Dopadne to na automobilový průmysl, na odvětví, která jsou mírně sofistikovaná, těžce bude postižen farmaceutický průmysl a to samé platí o finančním světě.“
Londýn je přitom považovaný za finanční centrum Evropy.
Jako malé dítě
Tanečky kolem odchodu Británie z Unie, která se k němu rozhodla v roce 2016, ale teď si svým krokem není jistá a postupně z něj couvá, připomínají podle Sedláčka chování malého dítěte. Problém podle něj taky je, že referendum o vystoupení sice řeklo, co Británie nechce, ale už neřeklo, co vlastně chce.
„To je, jako kdybyste svému dítěti přinesla k večeři krupicovou kaši s čokoládou a ono řeklo: ‚Ne.‘ Tak se zeptáte, co by teda chtělo a slyšíte mlčení. Tak mu přinesete třeba chleba se šunkou a dítě zase řekne: ‚NE‘,“ připodobňuje Sedláček a dodává: „Zatím to ale vypadá, že nebude večeře,“ uzavírá Sedláček.
Na celý rozhovor s makroekonomem ČSOB se podívejte ve videu nad článkem.