Článek
Výrazně už rostou také počty hospitalizovaných a mrtvých, které nicméně stále zůstávají nízké ve srovnání s předchozími vlnami. Po Británii podle listu The New York Times aktuálně z evropských zemí hlásí nejvíce infekcí na 100 000 obyvatel Španělsko, kde se debatuje o návratu zákazů nočního vycházení.
V Británii jsou přírůstky nákaz na vzestupu od konce května, přičemž od té doby sedmidenní průměr narostl zhruba na desetinásobek. Podle zpravodajského webu BBC jsou nakaženými často mladší lidé včetně dospívajících, z hlášení hygieniků pak vyplývá, že prakticky za všemi infekcemi nyní stojí vysoce nakažlivá koronavirová varianta delta.
Dnešní přírůstek je pro Spojené království nejvyšším od 22. ledna, kdy počet ohlášených případů nákazy zatím naposledy překročil 40 000. Britská vláda počítá s tím, že bilance se ještě tento měsíc mohou dostat nad 50 000 a později možná i k hranici 100 000.
Přesto zatím trvá na plánu zrušit 19. června zbývající karanténní opatření v Anglii včetně plošných nařízení o nošení roušek. Vláda v tomto směru spoléhá na „osobní zodpovědnost“ obyvatel a na vakcíny, které dramaticky snižují riziko hospitalizace při infekci virem SARS-CoV-2, a to také u mutace delta. Nejméně jedno očkování v Británii podle posledních oficiálních dat absolvovalo kolem 87 procent dospělých obyvatel.
Za zvyšujících se počtů infekcí nicméně narůstá i statistika hospitalizací. Ve čtvrtek bylo v britských nemocnicích 2731 pacientů s koronavirem, což je ve vládním grafu nejvyšší číslo za poslední tři měsíce. Mezi 29. červnem a 5. červencem nemocnice přijaly 2872 nakažených, což bylo o 55 procent více než za předchozích sedm dní. V nejhorší fázi zimní vlny epidemie se počty lidí přijatých do nemocnic dostávaly i nad 4000 za jediný den.