Článek
Podmínky odchodu potřebuje do konce týdne schválit, aby byla splněna podmínka pro odklad vystoupení z EU na 22. květen. Část vládních konzervativců se nicméně již nechala slyšet, že dohodu nepodpoří ani po příslibu premiérky Theresy Mayové, že by po jejím schválení brzy rezignovala. Odmítavý postoj nezměnili ani opoziční labouristé, ani severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), s jejíž podporou konzervativci vládnou menšinově.
K oddělení dohody o rozluce s EU od rámce budoucího partnerství obou stran vládu donutil postoj předsedy sněmovny Johna Bercowa, který nechtěl povolit nové hlasování o stejném návrhu. Bercow ve čtvrtek oznámil, že v pozměněné podobě hlasování o dohodě umožní. Vláda ani generální prokurátor Geoffrey Cox v tomto postupu nevidí právní problémy. Britští novináři ale upozorňovali na část loňského britského zákona o vystoupení z EU, která vyžaduje pro ratifikaci dohody s Bruselem jediné hlasování o obou částech balíčku, tedy i o rámci budoucích vztahů.
Nic z toho však mnoho nemění na tom, že Mayová pro svůj brexitový plán stále nemá v Dolní sněmovně většinovou podporu. Šéfka DUP Arlene Fosterová ve čtvrtek zopakovala, že její straničtí kolegové budou hlasovat proti dohodě navrhované premiérkou. Poslanci DUP podle Fosterové rovněž nikdy neměli v úmyslu zdržet se hlasování, a kabinetu tak vyjít vstříc alespoň částečně. Opoziční labouristé pak podporu pro „brexit naslepo" bez představy o vztazích po odchodu z EU vylučují. Dohodu nadále odmítají podpořit i někteří konzervativci.
Dolní sněmovna ve středu odmítla všech osm alternativních poslaneckých návrhů, jak postupovat při odchodu z unie, a to včetně brexitu bez dohody. Jak dnes uvedl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas, EU toto hlasování vzala na vědomí. Schinas připomněl, že na základě týden starého rozhodnutí šéfů států a vlád unijních zemí platí, že pokud nebude do konce tohoto týdne ratifikován už dojednaný text dohody s Londýnem o podmínkách britského odchodu z evropského bloku, platí termín 12. dubna, dokdy má britská vláda informovat EU o svých dalších záměrech.
Středeční dění v Dolní komoře pohledem Jiřího Hoška